X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka w Przeworsku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 13:10
Lubomirscy, Sowińscy, Krzanowie… Co łączy te nazwiska i rodziny? Przeworsk - perła Podkarpacia, a w nim jedyny w Polsce żywy skansen, kaplica bożogrobców, polski szlak św. Jakuba i szlak parkowy jednego z najznamienitszych polskich rodów magnackich. 
Audio
Marta Januszewska i Roman Czejarek
Marta Januszewska i Roman CzejarekFoto: Jedynka

Tym razem Marta Januszewska i Roman Czejarek spotkali się ze słuchaczami na Podkarpaciu. Plenerowe studio Programu 1 Polskiego Radia rozgościło się u burmistrza miasta dr. Leszka Kisiela w siedzibie Ratusza przy ul. Rynek 1 w Przeworsku.

Spacerem po Przeworsku

Najstarsze ślady osadnictwa na ziemi przeworskiej sięgają młodszej epoki kamienia. Uważa się, że większość broni, którą użyto do podboju Cesarstwa Rzymskiego pochodziła z kuźni ludów kultury przeworskiej - historię miasta i kulturę przeworską przybliżyła nam kustosz Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku Małgorzata Wołoszyn. Zupełnie współczesnym symbolem Przeworska są... słonie, o których opowiedział zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson. Równolatkiem przeworskich słoni jest żywy skansen. Czym jest? O tym w audycji.

Z żywego skansenu swoje kroki skierowaliśmy do wyjątkowej kaplicy i sanktuarium, gdzie spotkaliśmy się z ks. prał. Tadeuszem Gramatyką. Chwilę później założyliśmy kapcie i wraz z dyrektor Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku Katarzyną Ignas przeszliśmy szlakiem gniazd rodowych Lubomirskich. Wiktor Janusz z Referatu Promocji Miasta Przeworsk towarzyszył nam podczas oglądania panoramy miasta z wieży Ratusza a dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łukasz Mróz zabrał nas na polski szlak św. Jakuba.

Zaczęło się od potrzeby a teraz "Pogórzanin" - Przeworska Kolej Wąskotorowa - jest wabikiem na turystów. Wykrzyczeliśmy się na niej wraz z Joanną Mordarską, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego. O sportowej stronie miasta opowiedział dyrektor Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji Grzegorz Łuczyk. Co nucą i tańczą mieszkańcy Przeworska? O tym dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Kowalski. Przeworskich przysmaków próbowaliśmy wspólnie ze Stanisławą Muchą z Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta Januszewska, Roman Czejarek

Goście: burmistrz miasta Przeworska dr Leszek Kisiel, Małgorzata Wołoszyn (kustosz Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku), Wojciech Superson (zastępca burmistrza Przeworska), ks. prał. Tadeusz Gramatyka (proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku i kustosz Sanktuarium Grobu Bożego), Katarzyna Ignas (dyrektor Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku), Wiktor Janusz (Referat Promocji Miasta Przeworsk), Łukasz Mróz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury), Joanna Mordarska (naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego), Grzegorz Łuczyk (dyrektor Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji), Andrzej Kowalski (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), Stanisława Mucha (Koło Gospodyń Wiejskich w Grzęsce)

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kk

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Marta Januszewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka gościła w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:30
Roman Czejarek i Sława Bieńczycka odwiedzili kolejne wyjątkowe miejsce. Sierpc to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, położone na dawnym bursztynowym szlaku. W audycji m.in. było o średniowiecznych początkach miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce", czyli radiowa Jedynka w Górze Kalwarii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:00
Na początku była Góra i wieś rycerska, potem miała tam powstać Nowa Jerozolima. Kilka wieków później Góra Kalwaria była już znanym ośrodkiem religijnym mazowieckich Żydów. Dziś jest blisko 12-tysięcznym miastem z dużymi ambicjami, które czerpie z przeszłości, ale i odważnie patrzy w przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzcińsko-Zdrój, gotyckie miasto jak z bajki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 13:43
Trzcińsko-Zdrój w województwie zachodniopomorskim to urokliwe miejsce, gdzie w XXI wieku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, a wszystko wygląda, jak wyjęte z bajki. A w tle Nowa Marchia, joannici, templariusze i sekrety II wojny światowej.
rozwiń zwiń