"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka w Przeworsku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 13:10
Lubomirscy, Sowińscy, Krzanowie… Co łączy te nazwiska i rodziny? Przeworsk - perła Podkarpacia, a w nim jedyny w Polsce żywy skansen, kaplica bożogrobców, polski szlak św. Jakuba i szlak parkowy jednego z najznamienitszych polskich rodów magnackich. 
Audio
Marta Januszewska i Roman Czejarek
Marta Januszewska i Roman CzejarekFoto: Jedynka

Tym razem Marta Januszewska i Roman Czejarek spotkali się ze słuchaczami na Podkarpaciu. Plenerowe studio Programu 1 Polskiego Radia rozgościło się u burmistrza miasta dr. Leszka Kisiela w siedzibie Ratusza przy ul. Rynek 1 w Przeworsku.

Spacerem po Przeworsku

Najstarsze ślady osadnictwa na ziemi przeworskiej sięgają młodszej epoki kamienia. Uważa się, że większość broni, którą użyto do podboju Cesarstwa Rzymskiego pochodziła z kuźni ludów kultury przeworskiej - historię miasta i kulturę przeworską przybliżyła nam kustosz Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku Małgorzata Wołoszyn. Zupełnie współczesnym symbolem Przeworska są... słonie, o których opowiedział zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson. Równolatkiem przeworskich słoni jest żywy skansen. Czym jest? O tym w audycji.

Z żywego skansenu swoje kroki skierowaliśmy do wyjątkowej kaplicy i sanktuarium, gdzie spotkaliśmy się z ks. prał. Tadeuszem Gramatyką. Chwilę później założyliśmy kapcie i wraz z dyrektor Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku Katarzyną Ignas przeszliśmy szlakiem gniazd rodowych Lubomirskich. Wiktor Janusz z Referatu Promocji Miasta Przeworsk towarzyszył nam podczas oglądania panoramy miasta z wieży Ratusza a dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łukasz Mróz zabrał nas na polski szlak św. Jakuba.

Zaczęło się od potrzeby a teraz "Pogórzanin" - Przeworska Kolej Wąskotorowa - jest wabikiem na turystów. Wykrzyczeliśmy się na niej wraz z Joanną Mordarską, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego. O sportowej stronie miasta opowiedział dyrektor Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji Grzegorz Łuczyk. Co nucą i tańczą mieszkańcy Przeworska? O tym dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Kowalski. Przeworskich przysmaków próbowaliśmy wspólnie ze Stanisławą Muchą z Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Marta Januszewska, Roman Czejarek

Goście: burmistrz miasta Przeworska dr Leszek Kisiel, Małgorzata Wołoszyn (kustosz Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku), Wojciech Superson (zastępca burmistrza Przeworska), ks. prał. Tadeusz Gramatyka (proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku i kustosz Sanktuarium Grobu Bożego), Katarzyna Ignas (dyrektor Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku), Wiktor Janusz (Referat Promocji Miasta Przeworsk), Łukasz Mróz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury), Joanna Mordarska (naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego), Grzegorz Łuczyk (dyrektor Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji), Andrzej Kowalski (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), Stanisława Mucha (Koło Gospodyń Wiejskich w Grzęsce)

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kk

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Marta Januszewska

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - radiowa Jedynka gościła w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:30
Roman Czejarek i Sława Bieńczycka odwiedzili kolejne wyjątkowe miejsce. Sierpc to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, położone na dawnym bursztynowym szlaku. W audycji m.in. było o średniowiecznych początkach miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce", czyli radiowa Jedynka w Górze Kalwarii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:00
Na początku była Góra i wieś rycerska, potem miała tam powstać Nowa Jerozolima. Kilka wieków później Góra Kalwaria była już znanym ośrodkiem religijnym mazowieckich Żydów. Dziś jest blisko 12-tysięcznym miastem z dużymi ambicjami, które czerpie z przeszłości, ale i odważnie patrzy w przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzcińsko-Zdrój, gotyckie miasto jak z bajki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 13:43
Trzcińsko-Zdrój w województwie zachodniopomorskim to urokliwe miejsce, gdzie w XXI wieku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, a wszystko wygląda, jak wyjęte z bajki. A w tle Nowa Marchia, joannici, templariusze i sekrety II wojny światowej.
rozwiń zwiń