Jedyne takie miejsce - Mława

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 12:00
Czy można odmalować historię miasta na płótnie? Tak, bo miejscowy artysta Zdzisław Kruszyński zrobił Drzwi do Mławy jako wstęp do poznania miasta właśnie w takiej formie. A kim są znani ludzie pochodzący z Mławy?
Audio
Kościół p.w. św. Trójcy w Mławie
Kościół p.w. św. Trójcy w MławieFoto: Robson90/Shutterstock.com

Wśród nich m.in. Tekla Bądarzewska - pianistka i kompozytorka, znana na całym świecie, poważana w Japonii, tylko w Polsce niedoceniona. Ona skomponowała największy przebój XIX wieku.

Są wśród nich także muzycy z zespołu Kombii: Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk. Mława to także miejsce słynnej bitwy z początku Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

O tym wszystkim w specjalnej audycji "Jedyne takie miejsce"” opowiadają zaproszeni goście. Jest o historii miasta i okolic, zabytkach Historii w obrazach, rekreacji i oczywiście kuchni regionalnej, ze szczegółowym podaniem przepisów na bugaj i rosół z gąsek.(grzybów).

Posłuchaj dołączonych nagrań, wśród których jest także fragment reportażu KatarzynyMichalak o Tekli Badarzewskiej.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Marta Januszewska.

Goście: Edyta Suszek (dyrektor MDK w Mławie), Magdalena Grzywacz i Krzysztof Napierski (Urząd Miasta Mławy), Barbara Zaborowska (Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej), Ewa Katarzyna Luks (prezes Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej), Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk (Kombii), Tadeusz Stabach, prof. Leszek Zygner (historyk, teolog), Wojciech Rutkowski (artysta malarz), Jaromir Skrzypecki (nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły), Piotr Piwowarski (przewodniczący rady Sportu przy UM, dyrektor szkoły z oddziałami sportowymi), Szymon Zejer (zastępca burmistrza Mławy)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 9.00-12.

ag
Czytaj także

Bitwa pod Mławą - nieprzyjaciel szedł wszystkimi drogami

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 06:06
"Godni są, by wspominali i czcili ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale" – taki napis widnieje na Mauzoleum Żołnierzy Września, upamiętniającym tych, którzy polegli w obronie Mławy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pstrąg ojcowski - wizytówka kulinarnej małopolski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Jego nautralnym środowiskiem są czyste wody zlokalizowane na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wędzony naturalnie, z użyciem drewna bukowego, co podkreśla jego wyjątkowy smak. W dzisiejszej audycji "Polska smakuje" mowa o rarytasie wśród polskich ryb - Pstrągu Ojcowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" prosto z Siemiatycz

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:05
W audycji "Jedyne takie miejsce" poruszone zostały tematy związane z historią regionu i powstałych w XV wieku Siemiatycz, a w studiu pojawili się liczni goście, którzy przedstawili ten region. 
rozwiń zwiń