Niezwykłe miejsca związane z transportem kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 16:12
Tym razem naszą wirtualną podróż w audycji "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczęliśmy w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które pozostaje otwarte dla zwiedzających. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lukasz Stefanski

czytaj więcej
Białystok (3) fot. PKP S.A..jpg
Miejsce ocalone od zapomnienia. "Ten dworzec jest bramą do Białegostoku"

- Nasze Muzeum to ponad trzy hektary bezpiecznej przestrzeni na świeżym powietrzu, tak samo jak parki, lasy - mówi w radiowej Jedynce Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. - Znajdą u nas Państwo ponad 160 sztuk taboru, zabytkowe budynki - dodaje. 

Posłuchaj
42:57 PR1_MPLS 2020_11_14-09-09-33.mp3 Niezwykłe miejsca związane z transportem kolejowym. Cześć 1 (Jedyne takie miejsca/Jedynka)

- Myślę, że to co zachęca turystów do naszego Muzeum to autentyczność miejsca, bo u nas jest wszystko prawdziwe. Przenosimy się w czasie - podkreśla dyrektor.

Następnie udaliśmy się do Gniezna, a konkretnie do tamtejszej parowozowni, po której oprowadzał nas Krzysztof Modrzejewski z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. 

Czytaj też:

W Parowozowni Gniezno można poznać historię gnieźnieńskiej lokomotywowni i zobaczyć gromadzone zabytki techniki kolejowej. 

Później razem z Maciejem Łozdowskim udaliśmy się w podróż koleją wąskotorową na trasie Gryfice-Rewal. Historia nadmorskiej wąskotorówki rozpoczęła się 1 lipca 1896 r., kiedy to kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza.


W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy także Gądno nad jeziorem Morzycko, gdzie powstaje pomnik Pana Samochodzika. Także tam rozpoczyna się rowerowy rajd szlakiem Pana Samochodzika. O pomniku opowiedziała nam sołtys wsi Gądno Katarzyna Kupczyk.

Następnie udaliśmy się do Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, po którym oprowadził nas kustosz Tomasz Frączyk.

Maciejowice są miejscem tragicznej bitwy z 10 października 1794 roku, która zakończyła się klęską powstańców oraz dostaniem się do niewoli wodza Insurekcji- Tadeusza Kościuszki. 

Z Maciejowic przenieśliśmy się do Prochowni w Modlinie. Romana Czejarka oprowadzili Sebastian Sosiński i Elżbieta Wiercińska. 

Posłuchaj
42:43 PR1_MPLS 2020_11_14-10-11-06.mp3 Niezwykłe miejsca związane z transportem kolejowym. Cześć 2 (Jedyne takie miejsca/Jedynka)

Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 powstało w prochowni zbudowanej w ok. 1899 roku. W pierwszej kolejności, inwestycja objęła więc kompleksową rewitalizację i rozbudowę tego budynku. Następnie, w zmodernizowanym budynku zlokalizowano multimedialną ekspozycję poświęconą obronie Modlina w 1939 roku.


W ramach wystawy udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Stworzono też salę martyrologii. Charakter tego miejsca kształtują jednak przede wszystkim multimedialne oraz interaktywne elementy ekspozycji. Na gości czeka m.in. fotograficzne lustro, które umożliwia zrobienie sobie pamiątkowej fotografii na tle historycznych plenerów Twierdzy Modlin. Dalej zbudowano stanowisko strzelnicze, na którym można poćwiczyć swoją celność, korzystając z prawdziwego Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Przygotowano także prezentację modeli pojazdów w 3D oraz element grywalizacji w postaci wirtualnej gry planszowej. Niezwykłe wrażenie robi też sferyczna projekcja na suficie prochowni.


W "Jedynym takim miejscu" odwiedziliśmy także prywatne muzeum rowerów  w Katowicach (Wojciech Mszyca) oraz warsztat Leszka Nowaka z Wielisławic koło Strzelec Krajeńskich, gdzie można obejrzeć kolekcję starych traktorów i maszyn rolniczych.

Posłuchaj
43:32 PR1_MPLS 2020_11_14-11-09-59.mp3 Niezwykłe miejsca związane z transportem kolejowym. Cześć 3 (Jedyne takie miejsca/Jedynka)

Na koniec wróciliśmy na tory kolejowe i udaliśmy się do Parowozowni Wolsztyn, gdzie jeździ pociąg ciągnięty przez prawdziwy parowóz, o którym opowiedział nam Mariusz Kokornaczyk. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań, w których także najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 14.11.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

***

Sponsorem audycji "Jedyne takie miejsce" jest PKP S.A. Spółka realizuje największy w swojej historii program przebudowy dworców kolejowych. Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 objęto prawie dwieście dworców kolejowych w całej Polsce. W kolejnych tygodniach dziennikarze "Jedynego takiego miejsca" opowiedzą m.in. o dworcu Warszawa Centralna z okazji 45-lecia otwarcia stacji.


. .

Zobacz więcej na temat: podróże PKP kolej

Czytaj także

Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 14:15
Najdłuższy sznur pereł miała księżna Daisy. Żubry to nie tylko wizytówka Bieszczad i Białowieży - w lasach pszczyńskich też żyją. Piastowski zamek myśliwski zamieniony w magnacką rezydencję. To tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Pszczynę, zgłoszoną przez słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów. I my także, z audycją "Jedyne takie miejsce" pokazywaliśmy dziś piękno Pszczyny i jej okolic goszcząc w Muzeum Zamkowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lotnictwo to elitarny rodzaj wojsk". Jedynka w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:30
Misją tej placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Radiowa Jedynka gościła w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. 
rozwiń zwiń