"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:13
Kusociński, Szewińska, Szurkowski, Deyna, Małysz, Korzeniowski - gdzie można obejrzeć ich medale? Jak wyglądały stroje sportowców sto lat temu? W jaki sposób w tajemnicy realizowano igrzyska w czasie II wojny światowej? Jakie były początki polskiej turystyki górskiej? O tym wszystkim mówiliśmy w Programie 1 Polskiego Radia.
Fragment plakatu promującego wystawę Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu Kolejarzy
Fragment plakatu promującego wystawę "Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu Kolejarzy"Foto: muzeumsportu.waw.pl

Posłuchaj
41:20 2020_12_12 PR1_09_06_20_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
40:23 2020_12_12 PR1_10_18_42_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
40:06 2020_12_12 PR1_11_06_43_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 roku. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Kilka razy zmieniało swoją siedzibę, od kilkunastu lat mieści się w Centrum Olimpijskim. 

podrózowanie mapa turystyka 1200.jpg
Jedyne takie miejsce w PR1

Zbiory liczą niemal 60 tys. eksponatów. Są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, żetony, plakiety, puchary, odznaki sportowe i turystyczne oraz monety, sztandary, flagi, proporce i emblematy, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne, dzieła sztuki o tematyce sportowej. Kolekcję uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa.

- Mamy 72 oryginalne medale. Na "ścianie chwały" prezentujemy medale od początku naszego udziału w igrzyskach, czyli od roku 1924. Wtedy Polacy debiutowali na igrzyskach, zdobyliśmy dwa pierwsze medale - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor placówki Sławomir Majcher.

Muzeum ma w swoim dorobku ponad 150 wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej prowadzi działalność edukacyjną i wydaje własne publikacje. W placówce odbywają się również giełdy kolekcjonerów pamiątek sportowych oraz różnego typu spotkania, promocje i imprezy okolicznościowe.

Czytaj także:

Wystawa "Kolej na relaks"

W audycji "Jedyne takie miejsce" zwiedziliśmy wystawę "Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu Kolejarzy". Oprowadził nas po niej Jacek Wiśniewski. Ekspozycja to próba zaprezentowania bogatego dziedzictwa środowiska kolejarskiego w obszarze kultury fizycznej, turystyki i sportu wyczynowego.

- W momencie, kiedy Polska odzyskała niepodległość od razu zaczęły się pojawiać pierwsze kluby kolejarskie. Jednym z nich była krakowska Olsza, klub, który powstał w 1921 roku, w przyszłym roku będzie obchodził swoje stulecie. W 1927 roku powstała paramilitarna organizacja, kolejarskie przysposobienie wojskowe, przy której powstawały kluby zajmujące się sportem i turystyką - wyjaśnił Wiśniewski.

Na wystawie zaprezentowano nieznane historie dotyczące roli pracowników Polskich Kolei Państwowych w rozwoju polskiego sportu. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe dokumenty, fotografie, pamiątkowe puchary i medale. Przypomniana została historia gwiazd sportu kolejowego, m.in. Jerzego Szczakiela, rodziny Marszałków czy Jerzego Wojnara. Opisano kulisy mało znanych, a organizowanych na dużą skalę spartakiad i rajdów turystycznych kolejarzy. 

W audycji mówiliśmy również o wystawie "Od Tokio do… Tokio. Siatkarska droga na Olimp", która ukazuje historię występów polskich siatkarek i siatkarzy na igrzyskach olimpijskich. Można na niej zobaczyć m.in. unikatowe dokumenty, pamiątkowe monety, znaczki, proporczyki, a także stroje galowe i koszulki meczowe, w których na przestrzeni lat występowały nasze zespoły.


Zbiory unikalne na skalę światową

"Mamy zbiory unikalne na skalę światową" - zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o eksponatach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - m.in. o kajaku, który jest relikwią III kategorii - opowiedzieli Piotr Walewski i Tomasz Skoczek. Z nagrania można się dowiedzieć m.in., że Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus byli olbrzymimi propagatorami jazdy na rowerze a "barabaszki" to... narty.

Kamil Siemiradzki zaprezentował zaś inicjatywy podjęte przez muzeum w dobie pandemii koronawirusa.

W audycji zajrzeliśmy także do Muzeum Turystyki Górskiej w Krynicy, poświęconego przede wszystkim historii turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego oraz walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Najcenniejszym eksponatem wystawy jest  księga pamiątkowa pochodząca jeszcze z czasów przedwojennych.

Robert Korzeniowski: to ważne dla każdego mistrza

Robert Korzeniowski 1200 f.jpg
Sydney 2000. Robert Korzeniowski o tym medalu dowiedział się podczas wywiadu

W Centrum Olimpijskim Sława Przybylska spotkała się z Robertem Korzeniowskim - lekkoatletą, chodziarzem, czterokrotnym mistrzem olimpijskim, trzykrotnym mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem Europy, najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego.

Sportowiec zakończył karierę, ale nie skończył ze sportem. - Teraz trenuję innych. Fajnie jest. To jest taka życiowa misja, żeby coś dalej się działo ważnego. Wychowywanie następców - to jest chyba ważne dla każdego, kto zostaje mistrzem. Mistrzostwa najpierw się zdobywa, a potem się je przekazuje - podkreślił.

Ile kilometrów tygodniowo robi Robert Korzeniowski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Autorka reportażu: Monika Chrobak

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

Jedynka/www.muzeumsportu.waw.pl/kk

Sponsorem audycji "Jedyne takie miejsce" jest PKP S.A. Spółka realizuje największy w swojej historii program przebudowy dworców kolejowych. Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 objęto prawie dwieście dworców kolejowych w całej Polsce. 


.

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce", czyli Polska od Bałtyku po Tatry

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:30
W Programie 1 Polskiego Radia razem z Romanem Czejarkiem ruszyliśmy w kolejną magiczną podróż po Polsce. Gdzie tym razem zabraliśmy słuchaczy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa koleją po Polsce. Pociągi mają swój czar

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 09:00
"Masz w głowie olej, to idź na kolej!" - tak kiedyś mówiono, bo kolej to była pewność pracy i punktualność. Zabieramy więc Słuchaczy w podróż koleją po Polsce. Jedziemy wąskotorówkami w Rewalu, Wenecji i Sochaczewie oraz szerokimi torami w Olkuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce ocalone od zapomnienia. "Ten dworzec jest bramą do Białegostoku"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 15:20
Odnowiony z poszanowaniem dla historycznej architektury, nowoczesny i komfortowy - taki jest pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Białymstoku, usytuowany przy jednej z najstarszych linii kolejowych w Polsce, niegdyś łączącej Warszawę z Petersburgiem. "Jedyne takie miejsce" udało się w wirtualną podróż do Białegostoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe miejsca związane z transportem kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 16:12
Tym razem naszą wirtualną podróż w audycji "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczęliśmy w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które pozostaje otwarte dla zwiedzających. 
rozwiń zwiń