"Jedyne takie miejsce". Wycieczka po sekretach Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:30
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce - Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa wiele tajemnic. Proszę sobie wyobrazić pięć osób i pół tysiąca ludzi służby dla nich! Oto jeden z najbogatszych rodów w Europie i jedna z najbardziej niezwykłych książęcych rezydencji. Ona, czyli księżna Daisy, uważana była za najpiękniejszą kobietę na świecie. Historia życia ich dzieci to gotowy scenariusz na przygodowy film.
Roman Czejarek
Roman Czejarek Foto: Polskie Radio

Posłuchaj
33:20 2020_12_19 09_10_39_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" na Zamku Książ cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
22:14 2020_12_19 10_12_42_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" na Zamku Książ cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
31:24 2020_12_19 11_10_14_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" na Zamku Książ cz. 3 (Jedynka)

   

Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Tak monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. W dziejach historii był miejscem spotkań koronowanych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II Wojny Światowej. 

W czasie trwającej pandemii koronawirusa Zamek Książ jest zamknięty dla zwiedzających. - Jest to dla nas przykry widok, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tłumów turystów, którzy co roku odwiedzają zamek i park - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Żabska, prezes zarządu Zamku Książ. - W zeszłym roku około pół miliona osób odwiedziło zamek, a drugie tyle to Ci, którzy odwiedzili park i pobliskie tereny - dodaje. 

Ogrody światła 

Magiczny klimat jak z bajki tworzą świetliste drzewa i krzewy oraz strumienie ruchomych fontann.  Po raz pierwszy w historii Ogrody Światła znaleźć można także w wałbrzyskiej Palmiarni. W zaczarowanym ogrodzie, pośród szumu wody i śpiewu ptaków odnajdziecie barwne motyle, bajkowe kwiaty oraz magiczne fale pełne kolorowych ryb. 

- Ogrody światła są otwarte od godz. 16.00 do godz. 20.00, w weekendy do 21.00. Warto przyjechać i zobaczyć tym bardziej, że nie to nie tylko tarasy zamku, ale także w Palmiarni, która należy do zamku są Ogrody Światła. Po raz pierwszy w tym roku - informuje Anna Żabska. 

 

Księżna Daisy von Pless

Księżnicza Daisy była kobietą niesamowicie piękną. Uwagę przyciągały jej śliczne oczy, jasna, alabastrowa twarz, szczupła figura i miniaturowa talia. Mężem Daisy był Hans Heinrich XV Hochberg, książe von Pless. Ich ślub miał miejsce w londyńskim Opactwie Westminsterskim, 8 grudnia 1891r. Rodzina Hochbergów była wówczas trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech i siódmą w Europie. Byli właścicielami licznych kopalń i hut, elektrowni, cementowni, domów handlowych i zamków w Pszczynie i Książu, oraz wielu lasów, pól, młynów i hoteli. Małżeństwo młodych Hochbergów było zawiązane niestety bardziej z rozsądku, niż z miłości.

Księżna Daisy była również zapaloną czytelniczką. - Wszędzie gdzie mieszkała budowała biblioteczki. Sama napisała trzy książki wspomnieniowe. kochała literaturę - mówi Mateusz Mykytyszyn, specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych Zamku Książ. - Uwielbiała teatr, dlatego występowała w małych formach teatralnych. Nawet udało jej się kiedyś przekonać męża na występ publiczny w Teatrze Zdrojowym w Szczwanie - dodaje. 

***

Ponadto w audycji rozmawialiśmy z Rafałem Wiernickim, ekspertem kolejowym z Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego o znajdującym się niedaleko Zamku Książ najdłuższym skalnym tunelu kolejowym w Polsce. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście:  Anna Żabska (Prezes Zarządu Zamku Książ), Kamila Świerczyńska (Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży Zamku Książ), Mateusz Mykytyszyn (Specjalista ds. Komunikacji i Kontaktów Międzynarodowych Zamku Książ), Magdalena Woch ( Kierownik Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ), Bogdan Rosicki (Specjalista ds. Turystyki i Kultury Zamku Książ), Rafał Wiernicki (Sowiogórskie Bractwo Kolejowe). 

Data emisji: 19.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/kh

Czytaj także

Angielska róża na Śląsku. Tajemnice Daisy von Pless

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 17:45
- Księżna Daisy von Pless była angielską różą, która przyjechała na śląską ziemię. Nigdy do końca nie nauczyła się języka niemieckiego, bardzo dobrze się tu czuła i lubiła Polaków - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:51
Wałbrzych to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych ośrodków województwa dolnośląskiego. - Jest to jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce - mówi w "Lecie z Radiem" Robert Strzeszewski, przewodnik turystyczny po Sudetach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt II August – władca i bibliofil

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 19:08
W 500. rocznicę urodzin króla Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę złożoną z bogatego królewskiego księgozbioru. Gromadzenie ksiąg było elementem splendoru dworu, dzięki nim utrzymywano kontakt z ideami Zachodu.
rozwiń zwiń