Zespół Mazowsze - najbardziej znany na świecie polski zespół

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 09:05
Mazowsze ma w repertuarze około tysiąca piosenek ludowych, w tym około stu w językach obcych. Podczas audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedzamy nową siedzibę Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach. Rozmawiamy o historii zespołu i jego twórcach, koncertach na całym świecie i przygotowaniach do występów. 
Zespół Mazowsze
Zespół "Mazowsze"Foto: materiały prasowe Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego

Mira Zimińska NAC 1200.jpg
Mira Zimińska-Sygietyńska – z salonów na wieś

Zaglądamy w miejsca, do których osoby postronne nie mają dostępu - do pracowni, w których powstają stroje dla zespołu, na scenę, za scenę i pod scenę, opowiadamy, jak wyglądają próby, a członkowie Mazowsza zdradzają, ile czasu zajmuje makijaż i ile ważą stroje, w których występują.

Jedynka - Program1 Polskiego Radia/Youtube


Posłuchaj
42:13 2021_01_09 09_09_25_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Wizyta w siedzibie zespołu Mazowsze cz. 1. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
41:23 2021_01_09 10_11_05_PR1_jedyne_takie_miejsce1.mp3 Wizyta w siedzibie zespołu Mazowsze cz. 2. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
40:40 2021_01_09 11_09_02_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Wizyta w siedzibie zespołu Mazowsze cz. 3. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Krzysztof Kurlej, menadżer zespołu, żartuje, że Mazowsze koncertowało na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. - Ale wszystko przed nami, COVID tam dotarł, to i może my dotrzemy - mówi. Niestety COVID też pokrzyżował plany. W listopadzie minęło 70 lat od pierwszego koncertu i 72 lata od założenia zespołu. Planowana była okazjonalna gala na scenie Teatru Wielkiego, ale trzeba ją było odłożyć. Przez te wszystkie lata dali ponad 9 tysięcy koncertów dla 27 milionów widzów. W samych Stanach Zjednoczonych, jakby policzyć wszystkie trasy, to koncertowali ponad dwa lata nieprzerwanie.

Katarzyna Pasieczna, rzecznik zespołu, wspomina, jako po zakończeniu II wojny światowej w głowie Tadeusza Sygietyńskiego zrodził się pomysł na zespół Mazowsze. W 1948 roku dostał decyzję władz o powołaniu zespołu, który miał kultywować tradycje mazowieckiej wsi.


mazowsze NAC 1200.jpg
Mazowsze ma 71 lat, ale cały czas jest młode

Karolina Mitkiewicz wyjaśnia, jak zostać członkiem zespołu i podkreśla, a Marcin Nowak przekonuje, że Mazowsze to nie tylko koncerty i występy, ale też swego rodzaju sposób na życie, także to prywatne - o czym może świadczy liczba małżeństw zawieranych przez członków zespołu. 

źródło: Zespół Mazowsze/Youtube

Zbigniew Kułagowski, reżyser, prezentuje ofertę koncertową Mazowsza dla dorosłych i dla dzieci. Wspomina o sztandarowym koncercie pod tytułem "Kalejdoskop barw Polski".

Wioletta Milczarek opowiada o balecie i układach choreograficznych Mazowsza, a Mirosław Ziomek o chórze. Zaś Jacek Boniecki wspomina legendy Mazowsza, takie jak Mira Zimińska-Sygietyńska, Tadeusz Sygietyński, Stanisław Jopek.

Drodzy, jak Wasz początek roku? U nas za oknem wciąż dość pochmurnie, pogoda niestety nie sprzyja długim weekendowym...

Opublikowany przez Mazowsze Piątek, 8 stycznia 2021

Czytaj także:

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka. 

Goście: Sergiusz Starski (organizacja koncertów Mazowsza), Wioletta Milczarek (kierownik baletu), Mirosław Ziomek (kierownik chóru), Jacek Boniecki (Kierownik orkiestry), Karolina Mitkiewicz (jak zostać członkiem zespołu Mazowsze),
Marcin Nowak (małżeństwa w zespole Mazowsze i mazowszańskie dzieci), Zbigniew Kułagowski (reżyser), Katarzyna Pasieczna (rzecznik), Krzysztof Kurlej (menadżer zespołu), Rafał Orłowski (kierownik pracowni krawieckiej)

Data emisji: 9.01.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag


Czytaj także

Zwiedzamy muzyczne Mazowsze

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 16:14
W niedzielnym "Kiermaszu pod Kogutkiem" wspólnie odwiedziliśmy wschodnie Mazowsze, słuchając muzyki z regionu, m.in. Stanisława Ptasińskiego, legendarnego harmonisty z Wielgolasu koło Latowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" - piękno i bogactwo folkloru

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 05:40
1 lipca 1953 roku – 67 lat temu – Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską założyli słynny Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
rozwiń zwiń