"Jedyne takie miejsce": jeden z bardziej tajemniczych projektów III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 12:50
W audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce" zwiedzaliśmy Sztolnie Walimskie, które są elementem projektu "Riese" (z niem. olbrzym). To kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943-1945.
W znacznej części niezbadane podziemne sztolnie wykute w litej skale w okolicach Walimia. Nzdjęciu fragment podziemnego kompleksu Rzeczka w Walimiu
W znacznej części niezbadane podziemne sztolnie wykute w litej skale w okolicach Walimia. N/zdjęciu fragment podziemnego kompleksu "Rzeczka" w WalimiuFoto: PAP/ADAM HAWAŁEJ

Zloty pociag 1200.jpg
Miał być złoty pociąg, jest - złoty interes!

Chyba żadne inne miejsce w Polsce nie przyciąga aż tylu poszukiwaczy tajemnic. To tu pod koniec II wojny światowej Niemcy rozpoczęli budowę gigantycznego podziemnego kompleksu, wykuwając rękami więźniów kilometry olbrzymich tuneli w skałach Gór Sowich. Dlatego razem z radiowym mikrofonem i kamerą facebookową weszliśmy do najbardziej zagadkowych miejsc. Swoje sekrety odkryły przed nami m.in. Rzeczka i Osówka.


Posłuchaj
34:23 2021_04_10 09_10_23_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": jeden z bardziej tajemniczych projektów III Rzeszy cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
32:08 2021_04_10 10_11_41_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce": jeden z bardziej tajemniczych projektów III Rzeszy cz. 2 (Jedynka)

  

Wyścigi ślimaków... tylko w Walimiu 

To jest jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie organizowane są wyścigi ślimaków winniczków. - Do tej pory odbyło się osiem edycji. (...) Jakiś czas temu padł pomysł, żeby zrobić coś nietypowego. Wyścig ślimaków cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Jarczok, kierownik Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu. 

Gość audycji wyjaśnia jak wyglądają przygotowania do zawodów. - Każdy z uczestników (ślimaków) otrzymuje numer startowy. Te numery są naklejane na skorupce, zawodnicy są zapisywani, właściciele ślimaków otrzymują specjalne tabliczki - informuje. - Co ważne uczestnicy (właściciele ślimaków) podpisują deklarację, że po ukończonych zawodach, zawodnik, czyli ślimak zostanie oddany do środowiska naturalnego - dodaje. 

Ślimaki mają do pokonania dystans 1,00 metra w czasie nie dłuższym niż 60 minut. - Nagradzamy ślimaki do piątego miejsca, zabawa jest niesamowita - zaznacza Artur Jarczok.  


Ukryte w Górach Sowich podziemne miasto 

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" czyli Olbrzym. Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością pozostał szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. 

Podziemne trasy turystyczne Sztolni Walimskich, w kompleksie "Riese", są pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

- Wejścia są zachowane w oryginale. To jest jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Górach Sowich, a tych obiektów jest kilka - informuje Marcin Pasek, przewodnik. - Coraz więcej dokumentów jest odnajdywanych w niemieckich archiwach. Wskazują one, że pierwszym planem dla projektu "Riese" była budowa kwater i sztabów dowodzenia. W przypadku Zamku Książ miała znajdować się tam siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dopowiada ekspert.

***

Uważa się, że sam Zamek Książ i jego najbliższe okolice były przygotowywane po  d jedną z kwater głównych Hitlera. Natomiast nie jest do końca dowiedziona celowość budowli drążonych w samych górach. Po wojnie powstało wiele tez. Generalnie opinie specjalistów idą w kierunku wielkich schronów dla potrzeb wojennych. Trudno jest ustalić, czy miała tu być przeniesiona produkcja tajnych rakiet V1 i V2, których fabryki na wyspie Uznam zostały zniszczone przez alianckie bombowce w sierpniu 1943, czy też miały tu być prowadzone zupełnie inne prace wojskowe. Nie jest też wykluczone, że w tych podziemiach były gromadzone dobra zagrabione podczas wojny.

Słynne rajdy samochodowe 

- Patelnie Walimskie to jedno z najsłynniejszych miejsc rajdowych w Polsce - podkreśla Waldemar Kołodziej z Grupy Walim Rajdowy. - Nazwa wywodzi się z tego, że jest tutaj bardzo ślisko i zawodnicy mogą tutaj pokazywac swoje umiejętności w trudnych warunkach - mówi.

***  

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście: Adam Hausman (historyk regionalista, wójt gimny Walim), Artur Jarczok (kierownik Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu), Krzysztof Karwowski (specjalista ds. turystyki w Gminie Walin, opiekun akwarium), Waldemar Kołodziej (Grupa Walim Rajdowy), Marcin Pasek (przewodnik, Sztolnia Walim), Zdzisław Łazanowski (Podziemne miasto Osówka)

Data emisji: 10.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-11.00  

ans

Czytaj także

Zatopienie Rio de Janeiro. Jak "Orzeł" ostrzegł aliantów o inwazji w Norwegii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 05:50
Dziwne zachowanie jednostki cywilnej wzbudziło podejrzenia kapitana polskiego okrętu. Instynkt go nie zawiódł. "Rio de Janeiro" był wilkiem w owczej skórze – cywilną jednostką, na pokładzie której płynęli żołnierze Wehrmachtu gotowi do zajęcia Norwegii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce". Wycieczka po sekretach Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:30
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce - Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa wiele tajemnic. Proszę sobie wyobrazić pięć osób i pół tysiąca ludzi służby dla nich! Oto jeden z najbogatszych rodów w Europie i jedna z najbardziej niezwykłych książęcych rezydencji. Ona, czyli księżna Daisy, uważana była za najpiękniejszą kobietę na świecie. Historia życia ich dzieci to gotowy scenariusz na przygodowy film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą na zamku w Gołuchowie. "To prawdziwa szkatuła skarbów"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:28
W Gołuchowie mamy Francję, Włochy i Hiszpanię przeniesione do Polski, a sam zamek jest jak skopiowany znad Loary. W jego wnętrzach znajdują się natomiast niezwykłe zbiory zgromadzone w XIX wieku przez Izabellę Elżbietę z Czartoryskich Działyńską. Także tutaj kręcono takie produkcje jak "Królowa Bona" oraz "Akademia Pana Kleksa". "Jedyne takie miejsce" zaprasza w kolejną niezwykłą podróż.
rozwiń zwiń