Wydarzenia, koncerty i moc atrakcji. Zakopane czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 13:30
W audycji opowiedzieliśmy m.in o trwającej od 24.04 17-tej Wiośnie Jazzowej, ale także o najpiękniejszych tatrzańskich polanach, roślinności wysokogórskiej, o architekturze zakopiańskiej i o historii Wielkiej Krokwi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jedynka Jazz banner 1200x660.jpg
Jazzowa majówka z Programem 1 Polskiego Radia!

Zakopane otwiera się po obostrzeniach  

Stopniowe luzowanie obostrzeń w Polsce pozwala na szereg różnych aktywności. W stolicy Tatr w najbliższych tygodniach czeka na turystów wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych. -  Przygotowujemy m.in. dwa największe festiwale: Zakopiański Festiwal Literacki oraz bardzo znany i lubiany przez turystów Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Nowak - Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego. - Ogromnie wierzę, że oba festiwale uda się zrealizować, oczywiście z zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa - dodaje. 

Posłuchaj
39:43 2021_05_01 09_09_12_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Zakopane czeka na turystów, cz. 1. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
30:49 2021_05_01 10_12_16_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Zakopane czeka na turystów, cz. 2. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
36:42 2021_05_01 11_09_18_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 Zakopane czeka na turystów, cz. 3. (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Jak podkreśla wiceburmistrz, na Festiwal Folkloru Ziem Górskich przyjeżdżają zespoły z całego świata. - Wiele razy gościliśmy tutaj Hindusów, gości z Afryki czy Ameryki Południowej - wymienia. - Bardzo się cieszymy, że mogliśmy obserwować folklor tak inny od naszego, polskiego - zdradza gość audycji. 

Historia Wielkiej Krokwi

Niewątpliwie jest jedną z najważniejszych wizytówek polskich Tatr i największą skocznią narciarską w Polsce. Zbudowana według projektu autorstwa inż. Karola Stryjeńskiego i uroczyście otwarta 22 marca 1925 podczas konkursu skoków. W 1989 roku patronem skoczni został Stanisław Marusarz zwany "królem Wielkiej Krokwi". - Kiedyś skocznia nosiła nazwę Bronisława Czecha, który był również znanym zawodnikiem, ale ponieważ Stanisław Marusarz w 1938 roku został wicemistrzem świata w Lahti, Rada Narodowa Zakopanego postanowiła tak nazwać skocznię - opowiada Marek Nodzyński, przewodnik Tatrzański. 

Na przestrzeni lat Wielka Krokiew była kilak razy przebudowywana. 19 listopada 2017 skocznia otrzymała homologację FIS, ważną do 18 listopada 2022, niezbędną do przeprowadzenia zawodów najwyższej rangi, takich jak Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, Letnie Grand Prix, FIX Cup, Letni Puchar Kontynentalny czy Puchar Świata e kombinacji norweskiej.  Po przebudowie punkt konstrukcyjny wynosi 125 metrów, a rozmiar skoczni - 140 metrów. 

Józef Wilkoń 1200.JPG
"Prezentacja wiedzy o Józefie Wilkoniu". O niezwykłej wystawie w Zakopanem

Salon marcowy i Pokaz Filmów o Sztuce  

Zakopiańskie Centrum Kultury i Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem zapraszają na Salon Marcowy 2021 i Pokaz Filmów o Sztuce "Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film". Przestrzeń wystawiennicza Miejskiej Galerii Sztuki jak co roku stałą się miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. W tym roku Salonowi Marcowemu towarzyszy specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce.  

- Tegoroczny Salon Marcowy to pokaz sztuki niezależnej, interdyscyplinarnej, ponieważ możemy zobaczyć na wystawie najwcześniejsze prace pana Józefa Wilkonia, pochodzące z lat 60. ubiegłego wieku, a więc pierwsze ilustracje do "Pana Tadeusza" - informuje Lidia Rosińska - Podleśny z Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. - Salon ma trwać do 22 maja, ale z racji zamknięcia, przedłużyliśmy ten okres do czerwca- dodaje. 

Czytaj również: 

Bezpieczeństwo w górach 

Tatry wymagają bezpieczeństwa w każdej porze roku. Czy nawigacje, które posiadamy w telefonach i smartfonach wystarczą, żeby udać się w górską wyprawę? - Mapa i kompas to są podstawowe narzędzia nawigacji, więc powinniśmy je mieć przy sobie - radzi Rafał Mikler, tatownik TOPR. - Komórka i wszystkie urządzenia mogą się rozładować. Wiedza nawigacji, umiejętność, może uratować życie - wyjaśnia. 

Zobacz także: 

***

W audycji powiedzieliśmy również m.in. o architekturze i stylu zakopiańskim. Nie zabraknie również ciekawostek związanych z Festiwalem Folkloru Ziem Górskich jako głównej imprezy Zakopanego czy wystawach w słynnym Czerownym Dworze. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Marcin Kusy 

Goście: Agnieszka Nowak - Gąsienica (wiceburmistrz Zakopanego), Marek Nodzyński (przewodnik Tatrzański), Rafał Mikler (ratownik TOPR), Jan Karpiel-Bułecka (muzyk, architekt), Joanna Staszak (Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Zakopanego), Małgorzata Wonuczka Wnuk (koordynator Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór), Lidia Rosińska - Podleśny (Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem)

Data emisji: 1.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

Majówka w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 21:25
Majówka z Polskim Radiem to audycje historyczne związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja, koncerty, ale też finał piłkarskiego Pucharu Polski oraz ciekawe porady, jak aktywnie spędzić z bliskimi wolne dni. Będą również znakomite słuchowiska w doborowej obsadzie i czytanie Konstytucji 3 maja. Zapraszamy!
rozwiń zwiń