"Jedyne takie miejsce" tam, gdzie złoto jest produktem ubocznym

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 09:00
Jak wygląda świat ponad kilometr pod powierzchnią ziemi? Jak pracuje się w ciasnym zapylonym korytarzu tysiące metrów od szybu wyjściowego? W niesamowitym hałasie i temperaturze sięgającej czterdziestu stopni? W audycji "Jedyne takie miejsce" z mikrofonami zjechaliśmy do najdalszych zakamarków kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice. Byliśmy też w hucie Głogów, gdzie oprócz miedzi wytapia się metale szlachetne.
Huta miedzi Głogów.
Huta miedzi "Głogów".Foto: Foto KGHM

forum kghm 1200.png
Sukces polskiej spółki. KGHM największym producentem srebra na świecie

Pod ziemią wydrążonych są setki kilometrów korytarzy na tyle obszernych, że spokojnie przejechałby tamtędy autobus. - W odróżnieniu od kopalń węgla u nas cała praca jest zmechanizowana - wyjaśnia Justyna Żołnierczyk. Na miejsce pracy dowożą górników landrovery, a cały pozostały sprzęt też jest kołowy, począwszy od wozów strzałowych po wozy dostawcze. Maszyny są spuszczane pod ziemię w częściach i tam dopiero serwis składa je w całość i dopuszcza do ruchu.


Posłuchaj
37:24 2021_05_22 09_09_22_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Z wizytą w KGHM Polska Miedź cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
38:51 2021_05_22 10_08_25_PR1_jedyne_takie_miejsce.mp3 Z wizytą w KGHM Polska Miedź cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Posłuchaj
37:20 2021_05_22 11_09_31_PR1_jedyne_takie_mijsce.mp3 Z wizytą w KGHM Polska Miedź cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Praca w kopalni miedzi

Nie wywołuje zdziwienia fakt, że w korytarzach są znaki takie, jak przy normalnej drodze. Zderzeniom zapobiegają też sygnały dźwiękowe i specjalny system antykolizyjny. Landrovery jeżdżą nie szybciej niż 25 km/h. - To jest nasza prędkość bezpieczna - wyjaśnia sztygar Adrian Zielonka.


Na dole w kopalni jest bardzo ciepło i dlatego górnicy pracują w dwóch wymiarach czasowych - 6 i 7,5 godziny. 6 godzin pracują ci, którzy mają w miejscu pracy temperaturę 32 stopnie lub więcej. Czas liczy się od zjazdu windą do wjazdu. - 7,5 godziny pracują natomiast operatorzy siedzący w klimatyzowanych kabinach - mówi sztygar. Na przodku nie tylko ciepło jest dotkliwe. Panuje tam również duży hałas i zapylenie. Sceneria jak z filmu science fiction.


ratownik górniczy 1200.jpg
"Precyzyjnie przygotowani do pełnienia misji". "Bezpieczna Jedynka" o ratownikach górniczych

Polkowice-Sieroszowice, kopalnia soli

Złożom miedzi towarzyszy sól i ona też jest wydobywana w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nadsztygar Piotr Urbański zapewnia, że ta sól jest używana do celów przemysłowych, głównie do posypywania dróg zimą. - Nie mamy atestów spożywczych - mówi. Ale miejscami sól jest doskonałej jakości o zawartości NaCl ponad 99 proc. - Niektórzy zabierają ją do domu - śmieje się. Na dobę można pozyskać 700 ton soli. Temperatura jest wyższa, bo wynosi 38 stopni, ale ponieważ jest bardzo sucho, więc nie jest tak odczuwalna jak przy wydobywaniu miedzi. Co ciekawe, KGHM dostarcza solne kryształy do... Wieliczki i tam są z nich robione żyrandole. Trochę tak, jakby piasek na Saharę ktoś woził. - Ale nie są to duże ilości - uspokaja nadsztygar. Rozpoznane złoża soli zawierają 3 mld ton.

Praca w kopalni i hucie miedzi jest tak męcząca, że pracownicy po szychcie zajmują się różnorodnymi hobby. W hucie Głogów pracuje Radosław Jeleniewicz, znany jako raper Jelon. Jarosław Kościelny zajmuje się malarstwem, a Wiesław Kiwacki jest zawodnikiem trójboju siłowego.

Złoto i metale szlachetne

A o tajnikach produkcji miedzi mówi Daniel Żołnierczyk. Zaś Tomasz Walkowiak opowiada o produkcji metali szlachetnych. Wydział metali szlachetnych przynosi firmie dość duży przychód. - Produkujemy złoto, srebro, koncentrat platynowo-palladowy i jeszcze metal nieszlachetny selen techniczny - mówi. Metale są pozyskiwane zarówno z rudy miedzi, jak i z koncentratów. Złoto jest produktem ubocznym przy produkcji miedzi.

O pracy ratowników górniczych mówi Piotr Morawiec, a Michał Sidełko o pracach geologicznych.

Audycja sponsorowana przez KGHM Polska Miedź.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście: Marcin Kozdraś (KGHM, o sprzęcie ratowniczym w kopalni), Justyna Żołnierczyk (KGHM, o kopalni Polkowice-Sierszowice i hucie miedzi Głogów), Adrian Zielonka (KGHM, sztygar o pracy pod ziemią), Piotr Urbański (KGHM nadsztygar do spraw soli), Rafał Supierz (KGHM, górnik strzałowy), Radosław Jeleniewicz (KGHM hutnik i muzyk raper o swojej twórczości), Daniel Żołnierczyk (KGHM, huta miedzi Głogów 1), Tomasz Walkowiak (KGHM, o metalach szlachetnych), Piotr Morawiec (KGHM o sprzęcie ratowniczym w kopalni), Michał Sidełko (KGHM o pracach geologicznych), Jarosław Kościelny (KGHM górnik i malarz o swoich pracach), Wiesław Kiwacki (KGHM ślusarz mechanik, zawodnik trójboju siłowego)

Data emisji: 22.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00  

ag


KGHM Polska Miedź KGHM Polska Miedź

Czytaj także

Rekordowe wyniki KGHM za I kwartał 2021. Będzie dywidenda dla akcjonariuszy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:43
W I kwartale tego roku KGHM Polska Miedź zanotował najwyższe od 2012 roku poziomy zysku operacyjnego Grupy i spółki. Zysk netto Grupy wyniósł 1.365 mln zł i był o 98 proc. wyższy niż rok temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes KGHM Polska Miedź: inwestycja w chilijską kopalnię Sierra Gorda jest coraz bardziej perspektywiczna

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:30
- Chcemy rozwijać naszą kopalnię Sierra Gorda w Chile, bo jest coraz bardziej dochodowa. Dzięki obecności polskich inżynierów udało się tam zwiększyć wydajność i poczynić niezbędne oszczędności. To dało nam duże doświadczenie w działalności za granicą - powiedział Marcin Chludziński prezes KGHM Polska Miedź SA w audycji "Rozmowa Trójkowo-Gospodarcza", która była częścią piątkowego programu "Winien i Ma".  
rozwiń zwiń