Turystyczna perełka Pomorza. "Jedyne takie miejsce" prosto z Grudziądza

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:50
Mówi się o nim "miasto spichrzy i ułanów" oraz że jest turystyczną perełką Pomorza. Radiowa Jedynka zawitała do malowniczego Grudziądza - miasta, z którym połączono niegdyś samego... Mikołaja Kopernika. Jakie są największe atrakcje regionu? 
Radiowa Jedynka w Grudziądzu
Radiowa Jedynka w Grudziądzu Foto: Patryk Kuniszewicz/Polskie Radio

ossolineumlwów1200.jpg
Lwów - miasto, w którym żyła i tworzyła Gabriela Zapolska

Cytadela - niezdobyta przez Napoleona 

Cytadela w Grudziądzu to jedna z najlepiej zachowanych i najciekawszych budowli fortyfikacyjnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ale także na terenie całego kraju. Jest najstarszą budowlą tego typu w regionie i miejscem, na terenie którego do dziś stacjonuje wojsko. To jedyna twierdza pruska, która przetrzymała blokadę wojsk Napoleona w 1807 roku. - Takich obiektów było jeszcze kilka, ale ona w dokumentach jest określona jako jedyny obiekt forteczny niezdobyty przez Napoleona - mówi w Programie 1 Polskiego Radia historyk Mariusz Żebrowski z Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Posłuchaj
34:31 2021_09_11 09_10_44_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Grudziądza cz. 1 (Jedynka)

 

Ruiny zamku krzyżackiego 

Wybudowany w XIII wieku przez Krzyżaków zamek niestety nie przetrwał do naszych czasów. Na przełomie XVIII i XIX wieku z polecenia króla pruskiego budowla została rozebrana, a pozyskany w ten sposób materiał posłużył do wzniesienia grudziądzkiej twierdzy oraz obiektów na terenie miasta. - W czasie rozbiórki okazało się, że pozyskana cegła nie będzie już użyteczna. To spowodowało, że zaczęto zamek rozbierać wraz z fundamentami - opowiada Piotr Łukiewski, prezes PTTK, oddział w Grudziądzu. - Dzisiaj w wielu miejscach, żeby pokazać, jaki ten zamek w ogóle miał kształt, ułożono ceglaną posadzkę, która przedstawia zarys samego zamku - dodaje. 

Posłuchaj
32:33 2021_09_11 10_13_46_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Grudziądza cz. 2 (Jedynka)

 

Z budowli ocalała tylko wieża Klimek, która stała się pamiątką po zamku, przyciągającą spacerowiczów do parku miejskiego. - Przetrwała aż do II wojny światowej, (...) mierzyła ok. 20 m - podkreśla gość Jedynki. 

Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego 

Biegi są częścią obchodów Roku Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Wydarzenie odbędzie się 25 września na Stadionie Centralnym w Grudziądzu. Trasa biegu głównego to 10 kilometrów. - Zapisy trwają, główny bieg to 10 km, to jest taka perełka, jeżeli chodzi o tegoroczną edycję - zaznacza Marcin Jędrak, dyrektor Międzynarodowych Biegów im. Bronisława Malinowskiego. - Dodatkowo oczywiście biegi rodzinne, dziecięce i młodzieżowe. Co roku tłumnie przyjeżdżają szkoły im. Bronisława Malinowskiego, które rywalizują o tytuł najlepszej szkoły z całego kraju  - dopowiada. 

Mikołaj Kopernik w Grudziądzu 

21 marca 1522 r., podczas zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu, Mikołaj Kopernik wygłosił publicznie traktat o monetach, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi. - W przyszłym roku obchodzimy 500. rocznicę przybycia do Grudziądza Mikołaja Kopernika. Wygłoszony przez niego traktat, jest współcześnie postawą ekonomii światowej - przyznaje Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. - Planujemy zorganizowanie konferencji naukowej i zapraszamy najlepszych ekonomistów z całej Polski - zapowiada gość audycji. 

Posłuchaj
32:00 2021_09_11 11_11_32_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Grudziądza cz. 3 (Jedynka)

 

Czytaj również: 

KGHM Polska Miedź KGHM Polska Miedź

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Mariusz Żebrowski (Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu), Piotr Łukiewski (prezes PTTK, oddział w Grudziądzu), Marcin Jędrak (dyrektor Międzynarodowych Biegów im. Bronisława Malinowskiego), Paweł Jerzy Maniszewski (prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Grudziądzu), Rafał Chylewski (przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu), Łukasz Sonnenfeld (Muzeum Fort Wielka Księża Góra), Sebastian Soberski (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu), Dawid Szenwald (historyk)

Data emisji: 11.09.2021 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans

Czytaj także

160 mln zł na ochronę zabytków. Lista UNESCO wspiera lokalną gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 11:56
Wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński rozstrzygnął odwołania do II naboru programu "Ochrona zabytków" na rok 2021, zwiększając budżet odwołań o ponad 4 mln. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 5 mln zł otrzymało 36 projektów. W 2021 r. łączna kwota przeznaczona na program wyniosła prawie 160 mln zł.
rozwiń zwiń