"Jedyne takie miejsce": 11. Światowy Dzień Śniegu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 13:30
W Zakopanem trwa Światowy Dzień Śniegu. To międzynarodowa impreza, która ma zachęcać dzieci i młodzież do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku. W weekend (15-16 stycznia) trwają zawody narciarskie i snowboardowe oraz gry i zabawy. 
Po raz jedenasty Zakopane świętuje Światowy Dzień Śniegu
Po raz jedenasty Zakopane świętuje Światowy Dzień Śniegu Foto: PAP/Grzegorz Momot
  • W Zakopanem trwa 11 edycja Światowego Dnia Śniegu, dla uczestników przewidziano szereg atrakcji. 
  • Ratownicy TOPR radzą, jak należy się przygotować, zanim wyruszymy na górski szlak, i ostrzegają przed gwałtownie zmieniającą się pogodą. 
  • Premierę filmu "Marusarz - Tatrzański orzeł" będzie można obejrzeć 16 stycznia w TVP1 o godz. 18.20 tuż po zakończeniu transmisji Pucharu Świata w skokach narciarskich. 

World Snow Day 

Po raz jedenasty Zakopane świętuje Światowy Dzień Śniegu - FIS World Snow Day. Wydarzenie jest częścią kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zatytułowanej "Bring Children to the Snow", mającej na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. Weekend jest zatem pełen różnego rodzaju aktywności sportowych i naukowych. 

- Zakopane od samego początku wpisało się w tę inicjatywę i organizujemy wydarzenia, które mają za zadanie edukować, mówić o tym, czym jest śnieg i jak bezpiecznie z niego korzystać - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopane. - Będziemy pokazywać dzieciom, jak spędzać czas na stoku, w górach i jak uprawiać różne aktywności sportowe - dodaje. 

Posłuchaj
34:03 2022_01_15 09_10_48_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 11. Światowy Dzień Śniegu w Zakopanem cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

W ramach Światowego Dnia Śniegu w Zakopanem odbędą się także specjalne warsztaty. - Będziemy mówić, jak śnieg powstaje, jak się przeobraża i co się z nim później dzieje. Zwracamy uwagę, że śnieg to jest źródło wody pitnej i wiele zwierząt bez śniegu nie mogłoby sobie poradzić - wyjaśnia Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Na stokach króluje sztuczny śnieg. Bez niego narciarstwo w Zakopanem czy Białce Tatrzańskiej nie byłoby możliwe - stwierdza. 


plakat wydarzenia

plakat wydarzenia 

Bezpieczeństwo w górach 

Andrzej Maciapa z TOPR radzi, jak należy się przygotować, zanim wyruszymy na górski szlak. - Na początku musimy wiedzieć, dokąd chcemy się udać, przygotować się pod kątem wiedzy topograficznej. Jeżeli nigdy nie byliśmy w określonym miejscu, należy sprawdzić mapę, dowiedzieć się czegoś o tym miejscu - podkreśla gość Jedynki. - Ważne jest wcześniejsze sprawdzenie prognozy pogody. W górach sytuacja dramatycznie się zmienia, kiedy pogoda się załamuje - dodaje. 

Posłuchaj
32:33 2022_01_15 10_11_31_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 11. Światowy Dzień Śniegu w Zakopanem cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są bardzo trudne, jest bardzo ślisko, zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2 tysięcy metrów nad poziomem morza, pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Andrzej Maciapa zaznacza, że poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz odpowiedniego sprzętu. 

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują oblodzenia. - Jeżeli mamy śnieg twardy, występuje dużo lodu i jest możliwość poślizgnięcia, to nawet niższe góry są niebezpieczne - tłumaczy. 

Aktywności dla dzieci i dorosłych 

W ramach Światowego Dnia Śniegu organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla uczestników, m.in. zawody narciarskie i snowboardowe czy gry i zabawy. 

- Dzieci startują w dziewięciu kategoriach narciarskich, w pięciu snowboardowych. Zdarza się, że biorą udział małe dzieci, ok. 3-4 letnie - mówi Katarzyna Strama z Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL. 

Rozgrywane są rodzinne zawody w formacie mieszanym - podbieg na rakietach śnieżnych i zjazd na nartach/snowboardzie, gdzie startują pary uczestników - dziecko (narty/snowboard) oraz starszy członek rodziny - rodzeństwo, tata, mama, dziadek, babcia lub opiekun prawny (rakiety śnieżne). - Rodzice będą współtowarzyszyć dzieciom w biegach na rakietach śnieżnych, czyli mamy tu rywalizację dzieci i rodziców - dopowiada Katarzyna Strama. 

Posłuchaj
37:19 2022_01_15 11_10_19_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 11. Światowy Dzień Śniegu w Zakopanem cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 

"Marusarz - Tatrzański orzeł" 

Film "Marusarz - Tatrzański orzeł" przedstawia karierę i życie polskiego, legendarnego skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza, który m.in. w Lahti w 1938 roku został wicemistrzem świata. Spektakularny skok Marusarza w garniturze podczas Turnieju Czterech Skoczni w 1966 roku stał się pretekstem do opowiedzenia jego losów, a także historii jego siostry Heleny - utalentowanej narciarki, uczestniczki ruchu oporu, zamordowanej przez Niemców w 1941 roku.

- Temat gór, Stanisława Marusarza jest mi znany od dzieciństwa, ponieważ z Tatrami jestem związany od lat. Mój dziadek jest przewodnikiem tatrzańskim - przyznaje Mateusz Janicki, odtwórca głównej roli w filmie. 

Aktor zdradza, jakie sceny w filmie były dla niego najtrudniejsze. - Dla mnie dość trudna była scena, kiedy Marusarz Dowiaduje się, że jego siostra prawdopodobnie nie żyje - wyznaje.  

Przedpremierowy pokaz specjalny miał miejsce 13 stycznia w zakopiańskim kinie Sokół. Widzowie będą mogli zobaczyć film 16 stycznia w TVP1 o godz. 18.20 po zakończeniu transmisji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. 

źródło: TVP VOD/Youtube 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Jedyne Takie Miejsce

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Goście: Anna Karpiel-Semberecka (Urząd Miasta Zakopane), Marek Kot (Tatrzański Park Narodowy), Andrzej Maciapa (TOPR), Zbyszek Kozłowski (Polskie Radio Dzieciom), Katarzyna Strama (Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL), dr Tomasz Skrzydłowski (Tatrzański Park Narodowy), Mateusz Janicki (aktor), Kinga Ripper (Urząd Miasta Zakopane)

Data emisji: 15.01.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

Wiele interwencji TOPR w ciągu dnia. Ratownicy ostrzegają: w górach panują trudne warunki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 21:30
Wielu turystów mimo trudnych warunków pogodowych przemierza tatrzańskie szlaki. Sporo z nich nie ma doświadczenia ani odpowiedniego wyposażenia w postaci raków i czekanów. Z tego powodu aż jedenaście razy musieli interweniować w piątek w Tatrach ratownicy TOPR.
rozwiń zwiń