Tunel, twierdza, latarnia morska i najpiękniejsze plaże w Polsce. "Jedyne takie miejsce" w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 13:20
Jedna z najpopularniejszych miejscowości nadbałtyckich, która zachwyca pięknymi widokami, szeroką i czystą plażą oraz portem, położona aż na kilkudziesięciu wyspach. "Jedyne takie miejsce" zawitało do Świnoujścia, skąd zgłębiane były tajemnice tutejszych twierdz, sekrety latarni morskiej czy tunelu.
Roman Czejarek w Świnoujściu
Roman Czejarek w Świnoujściu Foto: Roman Czejarek/Polskie Radio
  • Świnoujście to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) wyspach i wysepkach.
  • Jest tutaj najcieplejsza woda przy nadbałtyckich plażach i najpiękniejsze plaże, a szczególnie wyjątkowy jest piasek. 
  • W Świnoujściu znajduje się najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu. 

Fort Gerharda - nadmorska twierdza na wyspie Wolin 

Położony na wyspie Wolin Fort Gerharda, wybudowany w połowie XIX wieku, należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów pruskich nabrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. - Powstał w połowie XIX wieku, ale wygląda niczym średniowieczny zamek i tutaj znajduje się jeden z najważniejszych elementów niemieckiego okrętu podwodnego, artefakt wyciągnięty z dna kanału Świny - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda, Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 

Od 2011 roku fort jest odwiedzany przez turystów. Jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie! Można w nim zobaczyć jedną z najlepiej zachowanych w Europie ław artyleryjskich, czyli ciągu kamienno-ceglanych stanowisk dla dział nabrzeżnych kalibru 150 mm i 210 mm z zachowanymi reliktami różnych typów mocowań armat. 


Posłuchaj
35:20 2022_05_07 09_10_43_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Świnoujściu cz. 1 (Jedynka)

 

Karsibór - jedna z 44 wysp 

Świnoujście to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) wyspach i wysepkach. Jedna z zamieszkałych wysp - Karsibór, choć mało oblegana przez turystów, może poszczycić się bogatą fauną i florą. - W Karsiborze mamy przepiękne zwierzęta, wyjątkową przyrodę i cudowne powietrze. Cała wyspa ma około 14 km2, więc jest to rodzynek na mapie Polski i jest tutaj około 600 mieszkańców - podkreśla rozmówczyni Romana Czejarka, Adrianna Kutelska. 

Jak przyznaje gość Jedynki, Karsibór to dzieło ludzkich rąk. - My jesteśmy sztuczną wyspą, wcześniej wioska Karsibór należała do wyspy Uznam. Została ta sama nazwa i jesteśmy nową wyspą - opowiada. 

Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 9. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, w wyniku czego miasto jest jednym z największych pod względem obszaru miast Polski. Miasto systematycznie powiększa swoją powierzchnię w wyniku sztormów oraz pogłębiania portu i toru wodnego. Według danych geodezyjnych z 30.03.2017 roku powierzchnia miasta wynosi 19 999,8 ha, czyli niemal 200 km².

Tunel pod Świną 

Konieczność korzystania z promów to ogromna niedogodność nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów oraz przedsiębiorców działających na świnoujskim rynku. Długie kolejki oczekiwania na przeprawę, zwłaszcza w sezonie letnim, działają odstraszająco i negatywnie wpływają na wizerunek miasta. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zdarza się, że Świnoujście jest odcięte od reszty kraju, co z kolei zagraża jego bezpieczeństwu. Dlatego powstał pomysł budowy stałego połączenia - tunelu między wyspami Uznam a Wolin. 

- W tunelu cały czas trwają prace. Wiercenie zakończyliśmy we wrześniu ubiegłego roku, czyli to jest ten moment, w którym maszyna przebiła się na wyspę Wolin, tam została zdemontowana - tłumaczy w radiowej Jedynce inżynier Piotr Flisak. 


Posłuchaj
31:29 2022_05_07 10_16_43_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Świnoujściu cz. 2 (Jedynka)

 

Najwyższa latarnia morska i najpiękniejsze plaże

Świnoujście może pochwalić się również najwyższą, osiągającą 63 metry, latarnią morską na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego oraz jedną z najwyższych na świecie. Na jej szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów. - Oprócz samej latarni zajmujemy się także światłami nawigacyjnymi. Jest ich ponad 50 do obsługi - mówi latarnik Marcin Lisowski. - Obsługujemy wszystkie światła nawigacyjne. Jednostka z Urzędu Morskiego podjeżdża, jeżeli potrzebujemy znaków nawigacyjnych, do których nie możemy sami dotrzeć - podkreśla gość audycji. 

Podobno właśnie w Świnoujściu jest najcieplejsza woda przy nadbałtyckich plażach, a i plaże najpiękniejsze. Szczególnie wyjątkowy jest piasek - dlaczego? - Świnoujście ma tzw. brzeg komunikacyjny, czyli zbiera piasek. W pierwszej kolejności z Bałtyku, ale za Międzyzdrojami zaczynają się już klify, czyli góry abrazyjne, gdzie obsypuje się piasek do morza - wyjaśnia Mirosław Nieśpielski, przewodnik turystyczny po województwie zachodniopomorskim. - W większości piasek ląduje na naszej plaży, poszerzając ją - dodaje. 

Posłuchaj
33:41 2022_05_07 11_10_39_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" w Świnoujściu cz. 3 (Jedynka)

 

Żubry w Wolińskim Parku Narodowym 

W Polsce żyje blisko 2 tysiące żubrów, a na terenie Wolińskiego Parku Narodowego żubry żyją od urodzenia. - Jest ich obecnie osiem, pięć samic i trzech samców. Najmłodsze z nich mają ok. dwóch lat - przyznaje Konrad Wrzecionkowski z Wolińskiego Parku Narodowego. - Nasze żubry są karmione dwa razy dziennie, mają ścisłą dietę, więc prosimy turystów o to, żeby nie dawać im jedzenia na własną rękę. Żubry chętnie jedzą jabłka, a te nasze są karmione burakami pastewnymi z domieszką zboża, ziemniaków, marchewki czy jabłek w sezonie - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: Piotr Piwowarczyk (Fort Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża), Adrianna Kutelska, inż. Piotr Flisak, Mirosław Nieśpielski (przewodnik turystyczny po województwie zachodniopomorskim), Konrad Wrzecionkowski (Woliński Park Narodowy), Wiesław Król (rowerowy ŚwIR, czyli Świnoujska Inicjatywa Rowerowa), Marcin Lisowski (latarnik) 

Data emisji: 7.05.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans