25. Piknik Naukowy. Prezes PR: możemy być z naszymi słuchaczami tu na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:11
- Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć znane im "głosy" w takiej prawdziwej wersji, to wielka przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 25. Pikniku Naukowym Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Od lewej: prof. Paweł Rowiński, Agnieszka Kamińska, Robert Firmhofer, Roman Czejarek
Od lewej: prof. Paweł Rowiński, Agnieszka Kamińska, Robert Firmhofer, Roman CzejarekFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczął się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Z tej okazji Program 1 przygotował wiele ciekawych audycji związanych z tegoroczną największą imprezą plenerową w Europie.
  • 25. edycja Pikniku odbywa się na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przy Bulwarach Wiślanych, i potrwa do godz. 20.00. Motyw przewodni wydarzenia to woda.
  • Stanowiska naukowe i namioty piknikowe są umieszczone w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych.

Po dwuletnie przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie możemy zobaczyć się na żywo i dosłownie dotknąć eksperymentów, które odbywają się podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. - Bardzo się cieszę. Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć swoje "głosy" w takiej prawdziwej wersji, czyli ucieleśnionej, np. w postaci pana redaktora (Romana Czejarka - red.), to wielka przyjemność - komentuje Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

- To, że po tych dwóch latach możemy być tu na miejscu, słyszeć naszych słuchaczy, widzieć ich reakcje, pokazać im pewne rzeczy, a nie tylko o nich opowiadać, to naprawdę wielka radość - dodaje.

Agnieszka Kamińska zauważa, że "kontakt ze słuchaczem zawsze jest bliski, kiedy się go widzi, ponieważ wtedy widać i słychać jego emocje". - To jest misja mediów publicznych. Mają nie tylko dawać dobrą rozrywkę, ale też pozwalać na obcowanie ze sztuką medialną, w tym przypadku ze sztuką radiową. Myślę, że po tych dwóch latach wszyscy odczuliśmy, jak ważna jest bliskość i jak brakuje takiego kontaktu - twierdzi prezes Polskiego Radia.

- Widzimy tutaj mnóstwo dzieci, które patrzą z zainteresowaniem. To właśnie dają media publiczne i także takie instytucje jak Centrum Nauki Kopernik. Te dwie siły połączone razem dają wartość, którą mamy tu i teraz - słyszymy.

Eksperymentalny charakter nauki

Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, jest zadowolony, że tegoroczne wydarzenie odbywa się stacjonarnie, a nie tylko i wyłącznie wirtualnie. - Umówmy się, że Piknik Naukowy online jest takim trochę zastępczym produktem. Piknik Naukowy zawsze miał charakter doświadczalny (…). Misją Centrum Nauki Kopernik jest w większym stopniu pokazywanie eksperymentalnego charakteru nauki. Online można zobaczyć, ale nie doświadczyć osobiście - wyjaśnia.

- Piknik Naukowy od wielu lat stał się nie tylko przestrzenią do eksperymentowania czy doświadczania, ale także po prostu do rozmowy (…). Większość profesorów jest ubranych mniej formalnie, tj. w sneakersach, podkoszulku i nie ma tutaj takiej bariery związanej z tym, że "wstydzę się zapytać, bo czegoś nie wiem" - uważa Robert Firmhofer.

Zwraca on też uwagę, że na Pikniku Naukowym oprócz wymiaru ludycznego, rozrywkowego i czysto edukacyjnego, jak się wydaje, "bardzo ważny jest wymiar społeczny".

Problemy związane z wodą

Czego powinniśmy nauczyć się o wodzie? - To nie jest tylko problem braku wody, bo tych problemów związanych z wodą jest cały szereg. Dzięki takim imprezom jak ta, ale też za sprawą mediów, w ostatnich latach coraz częściej mówimy i zdajemy sobie sprawę, że z wodą są problemy - twierdzi prof. Paweł Rowiński, przewodniczący Zespołu Naukowego Pikniku, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

- W skali światowej dotyczy to miliardów ludzi, którzy mają problemy z jakością wody czy z dostępem do sanitariatów. Żyjąc w kraju dość bogatym, nie zdajemy sobie sprawy, że afrykańska rodzina może zużyć 19 litrów wody dziennie, a z tego trzeba ugotować, umyć się itd. W tę statystykę wliczona jest również ta woda, która jest potrzebna ze względów gospodarczych. Dlatego to są znikome ilości - dodaje.

Prof. Paweł Rowiński przyznaje też, że "woda jest jednym z tych obiektów, który jest bardzo nierozpoznany naukowo". – Pytań jest niezwykle dużo - słyszymy.

Czytaj także:

Posłuchaj
11:26 Jedynka/Jedyne takie miejsce - 21.05.2022 prezes 25. Piknik Naukowy. Prezes Polskiego Radia: to wielka radość, że możemy być ze słuchaczami tu na miejscu (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: Agnieszka Kamińska (prezes Polskiego Radia), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik), prof. Paweł Rowiński (przewodniczący Zespołu Naukowego Pikniku, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 11.15

DS

Czytaj także

Tunel, twierdza, latarnia morska i najpiękniejsze plaże w Polsce. "Jedyne takie miejsce" w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 13:20
Jedna z najpopularniejszych miejscowości nadbałtyckich, która zachwyca pięknymi widokami, szeroką i czystą plażą oraz portem, położona aż na kilkudziesięciu wyspach. "Jedyne takie miejsce" zawitało do Świnoujścia, skąd zgłębiane były tajemnice tutejszych twierdz, sekrety latarni morskiej czy tunelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 13:25
- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
rozwiń zwiń