X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szukasz pracy? Co każdy student powinien wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 12:00
- Czasem umowy zlecenie są zawierane w sytuacjach, w których powinny być zawarte umowy o pracę. Wówczas należy je traktować jako dotyczące stosunku pracy – wyjaśnia radca prawny Bartłomiej Guzowski.
Audio
  • Praca dla studenta. Co trzeba wiedzieć? (Patrz na prawo/Jedynka)
Nie wszyscy studenci chcą pracować na umowę o pracę
Nie wszyscy studenci chcą pracować na umowę o pracęFoto: pixabay.com

- Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pracownik pracuje stale w jednym miejscu, np. w sklepie, oraz ma bezpośredniego przełożonego, który wydaje mu wiążące polecenia. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. pracą pod kierownictwem. Nawet jeśli została zawarta umowa zlecenie, to może być ona zakwestionowana przez Państwową Inspekcję Pracy czy też samego studenta, który będzie mógł się domagać ustalenia istnienia stosunku pracy - dodaje ekspert.

Koszty utrzymania studenta w dużym mieście to kilka tysięcy złotych miesięcznie. Trzeba zapłacić za mieszkanie, jedzenie, kupić książki, ubrania, a to tylko część wydatków. Młodzi łączący naukę z pracą najczęściej są zatrudniani na umowę zlecenie lub o dzieło. - Różni je to, że przy zleceniu istotne jest samo działanie. Pracę trzeba wykonać we wskazanym miejscu i czasie. W umowie o dzieło liczy się rezultat, nie jest ważne, kiedy i gdzie fizycznie zostanie wykonana praca, ale to, jaki będzie będzie efekt. Przy umowie o dzieło płacony jest tylko podatek, a koszty uzyskania przychodu wynoszą 50 procent, co oznacza, że w praktyce opodatkowana jest tylko połowa zarobku - wylicza Anna Grabowska.

W jakim wieku można w Polsce rozpocząć pracę? Ile godzin może pracować student? Kiedy nie mają zastosowania przepisy prawa pracy? Co z ubezpieczeniem wypadkowym studenta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Patrz na prawo"

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: Bartłomiej Guzowski (radca prawny, Kancelaria Prawna Guzowski)

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 19.12

gs/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert radzi: warto być dociekliwym klientem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:49
- Emocje są złym doradcą, a sprzedawcy bazują na emocjach. Np. katalogi biur podróży mają wzbudzać zainteresowanie, a wręcz pożądanie zakupu danej wycieczki, a rzeczywistość na miejscu czasem nie pokrywa się ze zdjęciami z katalogu - uprzedza mecenas Jarosław Chałas.
rozwiń zwiń