O czym musi pamiętać osoba przechodząca na emeryturę?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:10
1 października ma wejść w życie ustawa obniżająca próg wieku emerytalnego. Według nowych przepisów kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni - 65 lat.
Audio
  • Komu przysługuje prawo do pobierania świadczeń emerytalnych (Patrz na prawo/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Prawa do przejścia na emeryturę nabędziemy po ukończeniu odpowiednio 60. i 65. roku życia. Zakończenie ścieżki zawodowej wiąże się z przygotowaniem odpowiednich formularzy, na podstawie których osoba może wnioskować o świadczenie emerytalne.

Gość audycji mec. Artur Rycak wyjaśnia w jakiej sytuacji pracodawca może zwolnić pracownika, który kwalifikuje się do przejścia na emeryturę. - Wydajność pracownika może spadać z wiekiem. Niektóre zawody wymagają dużej sprawności psychofizycznej. W takim przypadku pracodawca musi wykazać, że wiek spowodował mniejszą wydajność pracy - tłumaczy ekspert.

Z punktu widzenia prawa ważny jest także staż odbytej pracy. Świadczenia emerytalne przyznawane są pracownikowi, który posiada udokumentowany staż pracy min. 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. O tym co zalicza się do stażu pracy opowiadał Artur Rycak - Do tzw. "okresu składkowego" zaliczyć można wszystkie okresy, od których płacone były składki na ubezpieczenia, czyli umowa o pracę, własna działalność gospodarcza, czy urlop macierzyński. Wliczany w staż pracy "okres nieskładkowy" to m.in. urlop wychowawczy, udokumentowana opieka nad członkiem rodziny oraz okres nauki w szkole wyższej - wylicza gość.

Gdzie i w jakiej formie należy złożyć wniosek? W jakim przypadku ZUS może wystąpić o emeryturę z urzędu? Czy w trakcie pobierania świadczeń emeryt może podjąć dodatkową pracę zawodową? Tego dowiemy się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Artur Ryczak (kancelaria Raczkowski Paruch)

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 15.30

ac/kd

Czytaj także

Polacy zalegają z rachunkami. Jak wyjść z długów?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 20:00
Ponad 2,5 mln Polaków ma długi, a prawie 70 proc. tej grupy to osoby które borykają się z opóźnieniami w opłatach za telefon, internet, czynsz czy media. Wielkość tych długów to przeciętnie 5 tys. zł na rodzinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzekucje komornicze. Niedługo w oku kamery

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 12:55
W ministerstwie sprawiedliwości trwają prace nad ustawami, które mają wprowadzić znaczne ograniczenia dla organów egzekucyjnych, w tym obowiązek nagrywania czynności komorniczych. – Moim zdaniem, nagrywanie ma być robione na wszelki wypadek, gdyby pojawiły się kwestie sporne – mówi mecenas Szymon Suchcicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia deska ratunku dla tonących w długach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:37
- Często stan zadłużenia jest wieloletni, a dla wielu osób upadłość konsumencka, to wielka ulga finansowa i psychiczna, pomimo tego, że może wiązać się z utratą praktycznie całego majątku – mówi radca prawny Grzegorz Pietraszkiewicz.
rozwiń zwiń