X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emerytury pomostowe - komu przysługują?

W audycji kontynuujemy temat emerytur, na które od 1 października mogą przechodzić już 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Wnioski można było składać przez cały wrzesień i - jak wynika z danych ZUS - większość uprawnionych to zrobiła. 
Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn
Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyznFoto: Glow Images/East News
O Audycji

W Polsce na emeryturę od razu po osiągnięciu wymaganego wieku przechodzi ponad 80 proc. osób. Część z własnej woli, część z powodów zdrowotnych, a część jest zmuszana przez pracodawcę, choć zgodne z prawem nie jest to dozwolone.

Niektórzy - ze względu na trudne warunki pracy - mogą przejść na emeryturę pięć lat wcześniej. Takie świadczenie nazywa się emeryturą pomostową, obecnie jest to rozwiązanie już wygaszane.

- Przysługują one pracownikom, którzy urodzili się po 1948 roku i przed rokiem 1999 przepracowali w szczególnych warunkach chociaż jeden dzień. Wynika z tego, że ostatnie osoby, które uzyskają emeryturę pomostową, musiały urodzić się w 1980 rou - wyjaśnia mec. Anna Golenia.

Jakie zawody uprawniają do emerytur pomostowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Anna Golenia (kancelaria Kochański, Zięba i partnerzy)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 15.30

mg/gs

Playlista