X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak to jest z tym elastycznym czasem pracy?

Czy pracownik, który w godzinach pracy chciałby załatwić prywatną sprawę ma do tego prawo i może później odpracować ten czas?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Rawpixel.com
O Audycji

- Jak najbardziej. Tutaj Kodeks pracy reguluje maksymalny czas pracy, czyli 8 godzin w ciągu doby i jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, strony mogą okazyjnie takie porozumienie zawrzeć - mówi w audycji "Patrz na prawo" mec. Michał Sankowski i dodaje, że godziny te mogą zostać odpracowane tego samego dnia lub innego - przy zachowaniu 11 godzinnej przerwy na odpoczynek. 

A co w sytuacji kiedy pracodawca odmówi? Czy jest inne wyjście niż urlop na żądanie? A czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość:  mec. Michał Sankowski (Kancelaria Adwokacka Pietkiewicz&Sankowski)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 15.32

kh

Playlista