O Sobie Samych: Wykluczenie cyfrowe

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:00
W audycji O Sobie Samych Jacek Królikowski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Joanna Antczak z Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Ewa Łukaszczyk, seniorka, rozmawiali o tym, czy w Polsce istnieje zjawisko wykluczenia cyfrowego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr.com2 dogs
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr.com/2 dogs

Jak wskazywała w Polskim Radiu 24 Joanna Antczak, w Polsce nadal są miejsca, gdzie dostęp do Internetu jest ograniczony czynnikami technicznymi. – Są to najczęściej małe skupiska budynków, trudno dostępne, np. w górach – wyjaśniała ekspertka, zaznaczając przy tym, że nie można tych „białych plam” wiązać z wykluczeniem cyfrowym.

– Większość osób, które nie korzystają z sieci, po prostu nie ma potrzeby używania Internetu. Zdecydowana mniejszość wskazuje na brak technicznych możliwości w tym zakresie – podkreślała Joanna Antczak. – Dostęp do Internetu nie jest problemem. Kluczowym elementem jest odczuwanie potrzeby korzystania – dodawał Jacek Królikowski.

Gościem Polskiego Radia 24 była również Ewa Łukaszczyk, seniorka, która pomimo chęci nie korzysta z zasobów światowej sieci. – Mam komputer, ukończyłam kilkudniowy kurs. Potem rozpoczęły się schody. Zabrakło opiekuna, który poprowadziłby mnie dalej, to mnie zniechęciło. Próbowałam radzić sobie sama, ale nie potrafiłam rozszyfrować niezrozumiałych terminów – mówiła.

Jak szukać pomocy w takim przypadku? Gdzie można uzyskać pomoc? O tym w całej rozmowie.

W programie również reportaż „Wykluczenie cyfrowe” Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.

Gospodarzem audycji O Sobie Samych był Jakub Tarka.

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 18.01.17

Godzina emisji: 21:33