Pewien rodzaj mężczyzn według Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 17:10
Słuchowisko "Mężczyzna" to radiowa adaptacja mniej znanej sztuki Gabrieli Zapolskiej pod tym samym tytułem. W tytułowej roli usłyszymy Marcina Przybylskiego, a partnerują mu: Edyta Jungowska, Viktoria Gorodeckaja i Milena Suszyńska.
Audio
  • Gabriela Zapolska: "Mężczyzna" (Słuchowisko w Jedynce)
Marcin  Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

malinówek.jpg
Marek Ławrynowicz "Wiosenny entuzjazm w Malinówku"

"Mężczyzna", do której to sztuki nie mogłam dobrać tytułu, jest analizą czterech charakterów w rozmaitym oświetleniu. Tło szare, codzienne, zwykłe. Unikałam najzupełniej efektów meblowych, dekoracyjnych itd. Wzięłam sobie pod skalpel cztery ludzkie istoty - postawiłam je w pewnym do siebie stosunku i starałam się stan ich duszy i serc przedstawić ze ścisłą wiernością i prostotą. Są tam tylko trzy kobiety i jeden mężczyzna. Każda z tych kobiet przedstawia typ odmienny, a więc nerwy, zmysły, duszę. Od jednej do drugiej krąży niezdecydowany mężczyzna. I jest to cała mała tragedia, smutna i prawdziwa - mówiła Gabriela Zapolska w wywiadzie dla "Ilustracji Polskiej".

Głównym bohaterem sztuki jest Karol - przeciętny, niczym nie wyróżniający się dziennikarz, przeżywający poważne rozterki uczuciowe. Nie mogąc znaleźć szczęścia u boku żony - egoistycznej i znerwicowanej Niny, porzuca ją dla zmysłowej i wrażliwej Elki. Lecz także i w tym wypadku czeka go rozczarowanie. Po początkowym zauroczeniu, nasycony erotycznie mężczyzna zaczyna coraz więcej uwagi poświęcać Julce - siostrze Elki, intelektualistce i działaczce socjalistycznej. Ta jednak wydaje się zbyt przenikliwa, by nie dostrzec jego wewnętrznej lichoty, migotliwości nastrojów i nieodpowiedzialności...

***

Gabriela Zapolska: "Mężczyzna"

Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Milena Suszyńska – Elka

Viktoria Gorodeckaja – Julka

Edyta Jungowska – Nina

Marcin Przybylski – Karol

***

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 17.10

pg/kul

Czytaj także

Lekcja aktorstwa według Bolesławskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 18:00
Słuchowisko "Istota" opowiada o życiu Ryszarda Bolesławskiego - polskiego reżysera filmowego i teatralnego, który w latach 30. XX wieku należał do czołówki reżyserskiej Holywood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewidzialny teatr", czyli niezwykła opowieść o Ryszardzie Wagnerze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:05
Zapraszamy na słuchowisko Mateusza Tracza pt. "Niewidzialny teatr". To niezwykła opowieść o Ryszardzie Wagnerze i jego wizji teatru muzycznego w Bayreuth. W roli Wagnera usłyszymy Andrzeja Chyrę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Ławrynowicz "Wiosenny entuzjazm w Malinówku"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 17:55
W 2017 roku w radiowym teatrze satyry spotkaliśmy się z mieszkańcami słynnego Malinówka.  Marek Ławrynowicz, autor słuchowiska, pozwala nam podejrzeć, jak Burmistrz Malinówka (w tej roli niezapomniany Krzysztof Kowalewski) chce wykorzystać fakt, że nadchodzi wiosna.
rozwiń zwiń