Radiowy portret Zofii Stryjeńskiej. Słuchowisko w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 22:00
W sobotę (9.12) radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia zaprosiłu na słuchowisko Magdy Smalary na podstawie biograficznej opowieści Angeliki Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali".
Audio
  • Słuchowisko pt "Zocha" na podstawie książki Angeliki Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali" w adaptacji i reżyserii Magdaleny Smalary (Słuchowisko w Jedynce)
Zofia Stryjeńska
Zofia Stryjeńska Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

Radiowy portret Zofii Stryjeńskiej, jednej z najbardziej znanych malarek dwudziestolecia międzywojennego, reperezentantkę stylu art déco w Polsce, zrealizowany na podsawie biograficznej opowieści Angeliki Kuźniak („Stryjeńska. Diabli nadali”, Wydawnictwo Czarne, 2015). Kobieta-plastyk, kobieta-ilustrator, scenografka i graficzka, autorka fresków na Starym Mieście w Warszawie. Od dziecka dużo rysowała i malowała.

Jako młoda dziewczyna została współpracowniczką kilku pism ilustrowanych. W 1909 roku rozpoczęła naukę w szkole malarskiej dla kobiet Marii Niedzielskiej. Kurs ukończyła w 1911 roku z odznaczeniem za malarstwo i sztukę stosowaną. 1 października 1911 przebrana za mężczyznę, jako Tadeusz Grzymała Lubański rozpoczęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (w tym czasie do tamtejszej akademii nie przyjmowano kobiet). Po roku rozpoznana przez kolegów opuściła Monachium i wróciła do Krakowa, gdzie podjęła intensywną twórczość malarską i literacką. Dzięki licznym pracom przedstawiającym bóstwa starosłowiańskie uważana za prekursorkę rodzimowierstwa słowiańskiego w Polsce.

Tytuł słuchowiska: "Zocha"

(na podstawie książki Angeliki Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali")

Adaptacja i reżyseria: Magdalena Smalara

Realizacja dźwięku: Maciej Kubera

Muzyka: Jagoda Jabłonowska

Obsada:

Izabela Dąbrowska

Anna Gajewska

Lidia Sadowa

***

Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową - Ins

***

kh/mg

Zobacz więcej na temat: słuchowisko KULTURA TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także