Niedokończony dramat Juliusza Słowackiego "Horsztyński" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:43
3 czerwca, w niedzielę, po godz. 21:00 na antenie radiowej Jedynki wyemitowaliśmy słuchowisko Juliusza Słowackiego "Horsztyński" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Audio
  • Niedokończony dramat Juliusza Słowackiego "Horsztyński" (Słuchowisko w Jedynce)
Juliusz Słowacki
Juliusz SłowackiFoto: James Hopwood (1795-1855)/Polona

W niedokończonym dramacie Juliusz Słowacki porusza wiele wątków, wprowadza postaci zarówno historyczne jak i fikcyjne. Ukazuje szeroki plan bieżącej polityki (rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie podczas insurekcji kościuszkowskiej) i prywatne historie bohaterów. Najnowsza radiowa adaptacja koncentruje się na postaci Ksawerego Horsztyńskiego oraz jego relacjach z żoną i rodziną Kossakowskich, tj. hetmanem i jego synem Szczęsnym. Usłyszymy także wiernego sługę Świętosza i zaufanego księdza Prokopa.

Horsztyński dostawszy się do niewoli został oślepiony przez Moskali. Kaleka wycofuje się z działalności politycznej i pragnie oddać się życiu domowemu u boku młodej żony. Przeszłość jednak wraca do niego i szlachcic staje przed koniecznością rozliczenia całego swojego życia. Okazuje się, że prywatne porachunki nierozerwalnie wiążą się z wielką historią, a uporczywe dążenie do odkrycia prawdy nieuchronnie prowadzi do osobistej i dziejowej tragedii.

Juliusz Słowacki: Horsztyński

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski


Obsada:

Mariusz Bonaszewski - Horsztyński

Dominika Kluźniak - Saloma, żona Horsztyńskiego

Szymon Kuśmider - Szymon Kossakowski, hetman litewski

Piotr Bajtlik - Szczęsny, syn hetmana

Franciszek Pieczka - Świętosz, sługa domu

Marek Barbasiewicz - Ksiądz Prokop

abi/kh