Adam Mickiewicz "Grażyna"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 14:16
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Adama Mickiewicza "Grażyna"  w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Audio
  • Adam Mickiewicz "Grażyna" (Słuchowisko w Jedynce)
plakat
plakatFoto: Jerzy Machowski
"Grażyna" Adama Mickiewicza to poemat o litewskiej księżnej, która poświęca swe życie, by ochronić męża przed hańbą.

W radiowej adaptacji Jerzego Machowskiego to przede wszystkim opowieść o kobiecie świadomej, że sama może ponieść koszty politycznej gry swego męża i podejmującej działania przerastające jej siły.

Nasze najnowsze słuchowisko stawia pytania o pozycję kobiety w świecie, o naturę władzy oraz o cenę, jaką człowiek jest gotów za tę władzę zapłacić.

W historycznych adaptacjach „Grażyny” tytułową rolę grały m. in. Irena Eichlerówna i Zofia Kucówna. Dziś usłyszymy debiutującą w Teatrze Polskiego Radia Edytę Januszewską. Towarzyszyć jej będą Marek Barbasiewicz, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Mastalerz, Paweł Paprocki oraz Małgorzata Rytel i Kamil Mrożek.

Jerzy Machowski to tegoroczny laureat nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Otrzymał nagrodę Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera (Za miłość do polskiego Romantyzmu. Za umiejętność zadawania pytań, które znają wszyscy i za odpowiedzi, które zna tylko On).

Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski 

Obsada: Edyta Januszewska, Paweł Paprocki, Marek Barbasiewicz, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Gosztyła, Kamil Mrożek, Małgorzata Rytel, Jerzy Machowski

abi