Beniamin Bukowski "Jonasz"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 22:00
Słuchowisko Beniamina Bukowskiego "Jonasz" w reżyserii Joanny Grabowieckiej to przede wszystkim poetycki traktat o śmierci, o doskonałym splocie indywidualnej biografii, artystycznej spuścizny i historycznych procesów.
Audio
  • Beniamin Bukowski "Jonasz" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)
Zdzisław Wardejn
Zdzisław WardejnFoto: Krzysztof Sielicki/PR

"Jonasz" to uzurpacja dokonana na biografii. Opowieść snuta przez cztery czarne koty na temat ich właściciela: autentycznego artysty, malarza Jonasza Sterna. Cudem ocalałego z Holokaustu Żyda polskiego pochodzenia. Komunisty prześladowanego za swoje poglądy. Twórcy przez całe życie poszukującego własnej drogi.

Podczas wojny Stern uniknął śmierci podczas rozstrzelania lwowskiego getta. Samemu wyznał później, że wprawdzie "przeżył, jednak nie przetrwał wojny". Jego historia zbudowana jest na paradoksach.

Sztuka jest nie tylko przypomnieniem życiorysu niesłusznie zapomnianego twórcy. To przede wszystkim poetycki traktat o śmierci, o doskonałym splocie indywidualnej biografii, artystycznej spuścizny i historycznych procesów. Jako taka staje się zaś opowieścią uniwersalną: świadectwem ludzkiej niezłomności w obliczu totalitarnego zła.

W tytułowej roli usłyszymy Zdzisława Wardejna.

Beniamin Bukowski "Jonasz"

Reżyseria: Joanna Grabowiecka

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne oraz muzyka: Maciej Zakrzewski  

Wokal: Malwina Brych

 

Obsada:

Zdzisław Wardejn, Danuta Stenka, Tomasz Tyndyk, Adam Ferency, Mateusz Rusin, Piotr Wiszniowski.


 

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak