X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Brejdygant "Winny"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:54
27 stycznia w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu wyemitowaliśmy słuchowisko Stanisława Brejdyganta pt. "Winny".
Audio
  • Stanisław Brejdygant "Winny" (Słuchowisko w Jedynce)
Stanisław Brejdygant
Stanisław BrejdygantFoto: Polskie Radio

Więzień dostaje zezwolenie na nagranie swoich niezwykłych wspomnień. Jesteśmy w wiezieniu i jesteśmy świadkami-słuchaczami tego  wyznania. Bo też więzień jest niezwykły. Można powiedzieć, że wymusił on na prokuratorze przyjęcie przyznania się do zabójstwa dokonanego dawno temu. Po latach udręki dźwigania strasznej tajemnicy, nareszcie ulga. Spotkała go "upragniona kara". Ulga do pewnego stopnia, bo u człowieka o szlachetnym sumieniu, a takim jest nasz bohater, bolesna świadomość czego dokonał, pozostanie  do końca. Ukrywał on w czasie wojny dwoje bliskich sobie ludzi.

I oto pod wpływem wszechogarniającej indoktrynacji, budowaniu niechęci, ba, nienawiści do innych, a taka panowała atmosfera w latach poprzedzających wojnę, ten nieszczęśliwy człowiek na wieść o śmierci ojca zamordowanego w Katyniu przez, o czym jest przekonany, "Żydów-Bolszewików", w jakimś amoku zemsty zabija tych dwoje.

Wyznanie nagrywane w więzieniu to nie prosta relacja "jak zabił". To  wejście w labirynt niezwykłych wspomnień. Doprowadzają one do czasu podjęcia decyzji. A decyzję o pójściu do prokuratora wyzwala w naszym bohaterze to, co się haniebnego dzieje wokół niego w pamiętnym  roku 1968.

"Winny" to pasjonująca opowieść o losie wrażliwego na cudzą krzywdę, człowieka, którego, można chyba tak powiedzieć, zmiażdżyła historia, stał się on ofiarą swoich czasów. Oby takie czasy nigdy się nie powtórzyły. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***                                                

Tytuł słuchowiska: "Winny" 

Reżyseria: Stanisław Brejdygant 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Stanisław Brejdygant, Szymon Kuśmider 

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak