"Pobiliśmy Niemców" - premiera słuchowiska w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 22:00
31 marca o godzinie 21:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Edyty Poźniak i Andrzeja Sowy "Pobiliśmy Niemców" w reżyserii Jana Warenyci.
Audio
  • "Pobiliśmy Niemców" (Słuchowisko w radiowej Jedynce)
Piotr Bajtlik
Piotr Bajtlik Foto: Polskie Radio

Grudzień 1918 roku. W wykrwawionej Europie wygasła wojenna pożoga. Niemcy podpisały upokarzające zawieszenie broni, ale tylko na froncie zachodnim, Rosja pogrążyła się w bolszewickim chaosie, Węgry oddzieliły się od Austrii, Polska powstaje do życia. Ale wolnymi mogą czuć się Polacy jedynie mieszkańcy w  dawnym Królestwie i w dawnej Galicji. Natomiast na wschodzie trwają walki  z Ukraińcami. W Poznaniu, Wielkopolsce, na Śląsku i na Pomorzu cisza przed burzą. Tu nadal rządzą Niemcy i nie mają zamiaru nigdzie pójść.

Naczelna Rada Ludowa lokalny polski rząd na terenie zaboru pruskiego ma nadzieję, że konferencja paryska przyzna te ziemie Polsce. Politycy nie chcą dalszego przelewu krwi. Mało to naszych poległo? Młodzi Polacy myślą inaczej. Nie wierzą w żadne konferencje pokojowe.  Chcą zbrojnie wyrwać Niemcom  polskie ziemie.

                                                  

Edyta Poźniak, Andrzej Sowa "Pobiliśmy Niemców" 

Reżyseria: Jan Warenycia 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski  

Obsada:

Agnieszka Wosińska, Mateusz Kwiecień, Piotr Bajtlik, Mateusz Weber, Piotr Kozłowski, Sławomir Pacek, Grzegorz Kwiecień, Maciej Falana, Krzysztof Wakuliński, Robert Czebotar, Dariusz Wnuk, Mieczysław Morański, Andrzej Ferenc,


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Spotkanie w Paryżu". Spór polskiej komunistki i wolnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 06:00
Słuchowisko jest adaptacją sztuki aktorki, scenarzystki i instrumentalistki - Patrycji Jankowskiej-Fessard pt. "Paryż, 30 czerwca"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komedia absurdów w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 18:00
Dwuaktową komedię absurdów Henryka Bardijewskiego pt. "Kwestia zaufania" wyreżyserował Janusz Kukuła, a w rolach głównych występują Piotr Adamczyk, Andrzej Ferenc, Grażyna Barszczewska i Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warsztaty z rozstania" - słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 22:00
Czy nasze życie nie byłoby lepsze, gdybyśmy potrafili rozstawać się z niepotrzebnymi rzeczami? Ze starymi urazami chowanymi  w sercu? Ze wszystkim tym, co nam zabiera spokój duszy? Dlaczego nikt nas tego nie uczy? No właśnie! Najwyższy czas – czas na słuchowisko Anety Wróbel "Warsztaty z rozstania" w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń