Mikołaj Rej "Żywot Józefa"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 21:00
Premierowe słuchowisko Mikołaja Reja "Żywot Józefa" w adaptacji i reżyserii Jarosława Gajewskiego.
Audio
  • Mikołaj rej "Żywot Józefa" (Teatr Polskiego Radia/Jedynka)
Żywot Józefa nagranie
"Żywot Józefa" nagranieFoto: Marta Rebzda/Polskie Raadio

Wartością tekstu Rejowego "Żywota Józefa" jest dziś (jak chyba i zawsze...) przede wszystkim  przypomnienie jednej z najważniejszej opowieści rodzaju ludzkiego, historii Józefa syna Jakuba sprzedanego przez braci, wyniesionego do najwyższych godności w Egipcie, a następnie ratującego swą rodzinę (ród i naród...) przed zagładą. Osobnym dziś smakiem jest brzmienie staropolskiego języka, jego bogata muzyczność, w połączeniu ze zdolnością utrzymywania naszej uwagi - prowadzenia nas przez gąszcz zewnętrznej i wewnętrznej akcji dziejów Józefa.

Nasze słuchowisko rodzi się z ducha muzyki wykorzystującej motywy ludowe staropolskie, bliskowschodnie i północno-afrykańskie, skomponowanej przez prof. Marię Pomianowską i granej na rekonstruowanych instrumentach staropolskich (suka biłgorajska, suka mielecka, fidel płocka...) i egzotycznych (ney, duduk, bębny irańskie...). Podstawowym brzmieniem jest wielogłosowa pieśń chóru. To z niej wyłaniają się sytuacje, dialogi postaci, subtelne wynurzenia i refleksje zawarte w monologach. Wieloraka obecność chóru jest cały czas wyczuwalna i ostatecznie to ona jest nośnikiem i zwieńczeniem opowieści.

***                           

Mikołaj Rej "Żywot Józefa"

Adaptacja: Jarosław Gajewski

Reżyseria: Jarosław Gajewski 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Maria Pomianowska

w wykonaniu:

Karolina Hulbój, Karolina Matuszkiewicz, Wojciech Lubertowicz,

Obsada:

Małgorzata Lippman, Joanna Halinowska, Hubert Paszkiewicz, Jarosław Gajewski,

oraz studenci II roku Wydziału Aktorskiego AT w Warszawie specjalności ATM

Natalia Stachyra, Maja Polka, Olga Lisiecka, Ada Dec, Karolina Piwosz, Maciej Kozakoszczak, Wojciech Melzer, Juliusz Godzina, Maciej Dybowski, Tomasz Osica,

 


 

 

 


Czytaj także

"Dwie śmierci Simona Mathiasa"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 21:00
W radiowej Jedynce premierowe słuchowisko Grzegorza Gortata "Dwie śmierci Simona Mathiasa" w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Brzoska: Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:28
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto m.in. Teatru Polskiego Radia, który od ponad 90 lat zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży i poezji. 
rozwiń zwiń