"Cudowna lampa Łukasiewicza". Słuchowisko w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 11:47
Na antenę Programu 1 Polskiego Radia powróciły słuchowiska dla dzieci i młodzieży. Cykl 22 słuchowisk historycznych pt."Dzieci bliżej historii" powstał we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową. Jako pierwsze (15.03 o godz. 18.00) zaprezentowane zostało słuchowisko "Cudowna lampa Łukasiewicza" w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Audio
  • "Cudowna lampa Łukasiewicza". Słuchowisko w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" (Jedynka Dziecom)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

"Cudowna lampa Łukasiewicza"  opowiada o epokowym wynalazku, jakim było dla całego świata przejście z oświetlenia świecami na oświetlenie naftowe. A stało się to za sprawą niezwykłego człowieka - Ignacego Łukasiewicza. To właśnie Polak w dziewiętnastym wieku dokonał wydestylowania nafty z ropy naftowej. Działalność naukowa wsparta niezwykłym talentem biznesowym, pozwoliła Ignacemu Łukasiewiczowi uczynić Polskę krajem, w którym rozpoczęto produkcję naftową.

Czytaj więcej
dziecko radio shutterstock 1200x660.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

Zapomniany przez rodaków geniusz i człowiek niezwykłych moralnych przymiotów, patriota i filantrop nie doczekał się dotąd biografii. Dlatego warto czegoś się o nim dowiedzieć słuchając słuchowiska w Programie 1 Polskiego Radia.

Scenariusz i reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

W rolach głównych wystąpili: Joanna Pach-Żbikowska, Antonina Żbikowska, Mirosław Wieprzewski, Robert Czebotar, Michał Podsiadło oraz Damian Kulec

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 29 marca, 26 kwietnia, 3 i 31 maja, 11 i 28 czerwca, 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń