"Nie tknął mnie nikt". Słuchowisko w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 10:15
Na antenę Programu 1 Polskiego Radia powróciły słuchowiska dla dzieci i młodzieży. Cykl 22 słuchowisk historycznych pt."Dzieci bliżej historii" powstał we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową. Jako drugie (29.03 o godz. 18.10) zaprezentowane zostało słuchowisko "Nie tknął mnie nikt". 
Audio
  • Słuchowisko "Nie tknął mnie nikt" ("Dzieci bliżej historii"/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dubova

Bohaterami słuchowiska są Dimitrij Łosiew - pułkownik rosyjskiej żandarmerii oraz Ludwik Zwierzdowski ps. "Topór". Ten ostatni był ważną postacią Powstania Styczniowego: początkowo naczelnikiem wojennym województwa mohylewskiego, potem, do lutego 1864 roku, naczelnikiem wojennym województwa sandomierskiego.

W lutym 1864 roku "Topór" opracował plan zajęcia Opatowa. Bitwa, stoczona 21 lutego 1864 roku, zakończyła się porażką wojsk powstańczych. Zwierzdowski ranny w potyczce zdołał wycofać się, lecz już następnego dnia został pojmany przez patrol kozacki. 23 lutego 1864 roku Ludwik Zwierzdowski został powieszony na rynku w Opatowie. Miał 34 lata.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

Narratorem słuchowiska jest czternastoletni Maks, uczeń rekonstruujący w swojej głowie kilka ostatnich godzin życia Ludwika Zwierzdowskiego, jego rozmowę z pułkownikiem Dimitrijem Łosiewem, w której obaj prezentują racje swoich narodów, tłumaczą własne postawy, zastanawiają się nad przyszłością zarówno Polski, jak i Rosji. To także refleksja nad odwiecznym pytaniem: „bić się czy nie bić”, a także nad tym, czy są ważniejsze sprawy w życiu narodów od wolności.

Słuchowisko jest dokonaną przez Wacława Holewińskiego adaptacją jednego z jego opowiadań zawartych w tomie "Nie tknął mnie nikt". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Jako pierwsze (15.03) zaprezentowane zostało słuchowisko "Cudowna lampa Łukasiewicza" w reżyserii Dobrosławy Bałazy.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 26 kwietnia, 3 i 31 maja, 11 i 28 czerwca, 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń