Słuchowisko "W małym dworku" Witkacego w Jedynce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:05
Słuchowisko "W małym dworku" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Kolbergera w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych m.in. Piotr Adamczyk, Krzysztof Globisz, Krzysztof Gosztyła, Julia Kijowska i Anna Romantowska.
Audio
  • "W małym dworku" Stanisława Ignacego Witkiewicza (Słuchowisko w Jedynce)
Krzysztof Globisz
Krzysztof GlobiszFoto: fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"W małym dworku" to parodia realistycznej sztuki Tadeusza Rittnera o tym samym tytule. Akcja dramatu Witkiewicza toczy się w małym dworku zubożałego ziemiaństwa. Autor umieszcza w nim galerię oryginałów i dziwaków. Fabularnym punktem wyjścia w sztuce jest przybycie do domu Dyapanazego Nibka (w tej roli Krzysztof Globisz), jego córek (Monika Pikuła i Julia Kołakowska) i kuzynki Anety Wasiewiczówny (Julia Kijowska), która po zagadkowej śmierci matki ma zająć się pociechami Dyapanazego. I jeśli to wydarzenie należy do kategorii naturalnych to wszystko, co wydarzy się później, jest już zgoła... nieoczywiste.

Posłuchaj
49:12 W małym dworku 24-04-2020.mp3 "W małym dworku" (Słuchowisko w Jedynce)

 

radio.jpg
"Klasyka polskiego dramatu", czyli "Zostań w domu" ze słuchowiskami Polskiego Radia

Słuchowisko, które bawi i przeraża

Dzieło Witkacego jest pełne humoru, absurdalnych wydarzeń i zadziwiających motywacji bohaterów. Dramatyczny finał wizyty widma Matki w zdeformowanym przez Witkacego świecie w pewnym sensie bawi, ale i przeraża.

W słuchowisku występują: Krzysztof Globisz (Dyapanazy Nibek), Anna Romantowska (Widmo matki), Monika Pikuła (Amelka), Julia Kołakowska (Zosia), Julia Kijowska (Aneta Wasiewiczówna), Piotr Adamczyk (Jęzory Pasiukowski), Krzysztof Gosztyła (Ignacy Kozdroń), Maria Ciunelis (Kucharka Urszula Stechło), Jan Matyjaszkiewicz (Jan Maszejko), Mateusz Narloch (Chłopiec kuchenny Marceli Stęporek) oraz Krzysztof Kolberger w roli Narratora.

Nowoczesny system dźwięku przestrzennego

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, Teatr Polskiego Radia podejmuje pionierskie przedsięwzięcia w historii polskiej radiofonii. Słuchowisko zrealizowano techniką wielokanałową, oznacza to, że słuchacze Polskiego Radia na falach UKF-FM lub na platformie Cyfra +, dysponujący zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II, będą mogli w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom wzrośnie satysfakcja słuchaczy, a grono miłośników "Wielkiej klasyki" na antenie Polskiego Radia poszerzy się - mówi Andrzej Brzoska, reżyser Teatru Polskiego Radia. - System wielokanałowy jest przyszłością radia, może powiększyć jego audytorium, stwarza nowe niewyobrażalne możliwości dla form artystycznych. Jestem przekonany, że metoda wielokanałowej realizacji słuchowisk to historyczna szansa nadania tej formie nowego wymiaru artystycznego - dodaje.

"Klasyka polskiego dramatu"

Program 1 Polskiego Radia od 3 kwietnia przypomina słuchowiska zrealizowane w latach 2008-2009 dla tej anteny w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu".

Powstały wówczas takie dzieła jak m.in. "Dziady" (dwa wieczory), "Kordian", "Nie-Boska komedia", "Śluby panieńskie", "Wyzwolenie" (dwa wieczory), "Iwona księżniczka Burgunda", "Tango" oraz "Kartoteka". Kontynuacją tego cyklu była "Wielka klasyka", w ramach której nagrane zostały: "Damy i huzary", "Żabusia", "Niespodzianka", "Dom otwarty", "W małym dworku", "Czwarta siostra", "Anioł ognisty - rzecz o Słowackim"

DS/mat. prasowy/ag