Bogusław Schaeffer przewidział przyszłość? Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 08:20
Tekst napisany przez Bogusława Schaeffera w 2006 roku dla Marka Frąckowiaka zaskakuje dziś niepokojącą aktualnością. To niemal "Dziady” A. D. 2020. Absurd stał się rzeczywistością. Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania premierowego słuchowisko Bogusława Schaeffera p.t. "Multimedialne coś" w reżyserii Mateusza Tracza, które wyemitowaliśmy w sobotę (9 maja) po godzine 21.00.
Audio
  • Posłuchaj słuchowiska "Multimedialne coś" w Programie 1 Polskiego Radia
Kadr z nagrania słuchowiska Multimedialne coś
Kadr z nagrania słuchowiska "Multimedialne coś"Foto: M. Rebzda

Posłuchaj
33:10 _PR1_AAC 2020_05_09-21-12-11.mp3 Posłuchaj słuchowiska "Multimedialne coś" w Programie 1 Polskiego Radia

 

Waldka dręczą koszmary. Za chwilę premiera sztuki, której tekst został napisany specjalnie dla niego, a tymczasem z aktorskiego czyśćca nawiedza go Marek, próbujący wciągnąć go w wykład o sztuce, kulturze i jej jakości. Zmarły aktor staje się posłańcem między zaświatami a rzeczywistością. Stawia pytania o kondycję współczesnego człowieka i jego duchowe potrzeby. A to wszystko tuż przed premierą! Druga senna mara, Agnieszka, stara aktorka, wprowadza jeszcze większe zamieszanie, przegania Marka, skupia na sobie całą uwagę publiczności i... A do tego jeszcze pianista!

"Marek Frąckowiak wręczył mi tekst "Multimedialnego coś" tuż po premierze mojego pierwszego słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia  ("Doria - rzecz o Puccinim"), w którym zagrał główną rolę. Chciał, żebyśmy zrobili go razem. Zgodziłem się bez wahania.

Od tamtego dnia minęły 4 lata. Marka i Mistrza nie ma już z nami, ale dopiero dziś mogłem dotrzymać danego słowa. Zrobiliśmy to słuchowisko razem. Znowu dla nas zagrali.

Okazuje się, że w czasach zarazy, pracując zdalnie, można dokonać cudów. Pozwólcie Państwo, że z dumą zaprezentuję nasz cud. Cud, w którym wskrzesiliśmy Marka Frąckowiaka i Bogusława Schaeffera, by poruszyć Wasze sumienia.

Kiedy w listopadzie 2019 r. nagrywaliśmy tekst z aktorami w studio, nikt z nas nie przypuszczał, jak bardzo prawdziwy stanie się on zaledwie kilka miesięcy później. Porażająco prawdziwy. Mam nadzieję, że nasze spotkanie skłoni Państwa do chwili zadumy".

Mateusz Tracz


Bogusław Schaeffer "Multimedialne coś" 

Adaptacja: Mateusz Tracz

Reżyseria:  Mateusz Tracz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Michał Urbaniak

Improwizacje fortepianowe - Bogusław Schaeffer


Obsada:

Waldemar Obłoza - Waldek

Lidia Bogaczówna - Agnieszka

Marek Frąckowiak - Marek


W słuchowisku wykorzystano archiwalne nagrania głosu Marka Frąckowiaka i muzyki Bogusława Schaeffera.

 

Czytaj także

"Podwójny" Konrada Szołajskiego. Posłuchaj premierowego słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 06:24
Polska lat 80. Czy można być uczciwym dziennikarzem w rządowych mediach? A może lepiej rzucić poniżającą pracę i związać się z opozycją? Ale jak wówczas utrzymać rodzinę, jak zdobyć własne mieszkanie by nie musieć gnieździć się  z teściową?
rozwiń zwiń