Słuchowisko "Dziwne jest serce kobiece". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 06:20
W niedzielę (27.09) po godz. 21.00 zaprosiliśmy na słuchowisko pt. "Dziwne jest serce kobiece" na podstawie książki Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej "Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie".
Kadr z nagrania słuchowiska Dziwne jest serce kobiece
Kadr z nagrania słuchowiska "Dziwne jest serce kobiece"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

Posłuchaj
44:48 PR1_MPLS 2020_09_27-21-06-38.mp3 "Dziwne jest serce kobiece". Słuchowisko w radiowej Jedynce

 "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" to lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

czytaj więcej
Wilk.jpg
Słuchowisko w radiowej Jedynce: "Wilk" na podstawie powieści Marka Hłaski. Posłuchaj

Zofia Skąpska urodziła się 24 maja 1881 roku w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w majątku Goszczynno i Krakowie, gdzie odebrała staranne wykształcenie. W roku 1900 wyszła za mąż za Jana Skąpskiego. Pisała często i dużo. Snuła różne opowieści inspirowane szkolną lekturą, marzeniami, rozwijającą się uczuciowością.

Na pierwszą publikację zdecydowała się w 1903 roku w piśmie "Przełom". Jej teksty znalazły uznanie wśród czytelników, a także w redakcji, która zamówiła u niej kolejne utwory. Równolegle pisała również wspomnienia, których, być może niezamierzonym, walorem jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.

***

Autorzy adaptacji radiowej: Tomasz Lerski i Rafał Skąpski.

Reżyseria: Dobrosława Bałazy, realizacja akustyczna: Paweł Szaliński, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

W roli Zofii Skąpskiej: Grażyna Barszczewska.

kk/kh

Czytaj także

"Dwie śmierci Simona Mathiasa"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 21:00
W radiowej Jedynce premierowe słuchowisko Grzegorza Gortata "Dwie śmierci Simona Mathiasa" w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń