Słuchowisko "Przeznaczenie zapisane na szkle". POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:40
Słuchacze radiowej Jedynki zostali przeniesieni do drugiej połowy XIX wieku, gdzie na tle żałoby narodowej spowodowanej klęską powstania styczniowego, przedstawiono niezwykłe okoliczności przyjścia na świat małego Ziuka. Oparte zostały one na rodzinnym podaniu, którego treść w okresie PRL-u konsekwentnie usuwano z polskiej historiografii. Słuchowisko opowiada o mało znanych wydarzeniach z życia Józefa Piłsudskiego.
Józef Piłsudski
Józef PiłsudskiFoto: NAC

Posłuchaj
45:03 PR1_MPLS 2020_11_08-21-07-53.mp3 Dariusz Marek Srzednicki - "Przeznaczenie zapisane na szkle" (Słuchowisko w Jedynce)

Z dalszej części słuchowiska, dowiadujemy się o szczegółach niebezpiecznej podróży naznaczonej wieloma przeciwnościami, którą przyszły Naczelnik Państwa odbył z Magdeburga do Warszawy w listopadzie 1918 roku. Ryzykowna podróż w okresie walk rewolucyjnych w Niemczech mogła zakończyć się tragicznie i w konsekwencji mieć wpływ na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

stefan wyszyński 1200 PAP.jpg
Słuchowisko poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Posłuchaj

Trzeci akt słuchowiska jest poświęcony ostatnim dniom życia Józefa Piłsudskiego. Przedstawia hipotezy lekarzy, na temat przyczyn złego samopoczucia marszałka. Ujawnia sceptycyzm chorego wobec zaleceń medyków i brak wiary co do ich skuteczności. W momentach retrospekcji dowiadujemy się o ciekawych i ważnych wydarzeniach z przeszłości życia bohatera przedstawienia, takich jak: pobyt na Syberii, brawurowa ucieczka z rosyjskiego więzienia, zamach pułk. Januszajtisa, czy otwarcie pierwszych w Polsce Targów Wschodnich we Lwowie. Słuchowisko kończy śmierć Józefa Piłsudskiego.

Dariusz Marek Srzednicki - reżyser, scenarzysta, a także historyk, badacz dwudziestolecia międzywojennego.

Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski.

Posłuchaj także:

***

Słuchowisko Dariusza Marka Srzednickiego "Przeznaczenie zapisane na szkle" wyemitowaliśmy w niedzielę (8.11) o godz. 21.05.

(mat. promocyjne/ag/DS)

Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski słuchowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsudski. Komendant niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 18:00
Teatr Polskiego Radia przygotował słuchowisko biograficzne poświęcone postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Premiera w sobotę w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada 1918 Piłsudski miał pełne ręce roboty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 05:55
Rewolucyjne nastroje, niemieckie siły okupacyjne, chaos na ulicach, problem z uznaniem polskiego rządu przez zwycięzców I wojny światowej – przed ojcami polskiej niepodległości w pierwszych dniach wolności piętrzyła się masa problemów. Dla portalu PolskieRadio.pl wyjaśnił je prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń