Jerzy Szczudlik "Lepsza". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 21:05
To kolejna sztuka pisana z myślą o aktorach, a w zasadzie aktorkach. Choć jednym z bohaterów jest mężczyzna, psychoterapeuta, Cezary, to dramat rozgrywa się pomiędzy dwiema aktorkami w zaawansowanym wieku. Starość dotyczy nas wszystkich, ale najbardziej chyba dotyka artystów, tych, którzy całe życie występowali na scenie, byli adorowani, podziwiani, i nagle ze sceny, wprost spod świateł jupiterów muszą zejść w smugę cienia.
Barbara Krafftówna
Barbara KrafftównaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Batko.JPG
Słuchowisko "Z powrotem - czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur". POSŁUCHAJ

Jak mówi jedna z bohaterek: "komu potrzebna stara gwiazda?...". Muszą wystarczyć wspomnienia minionej chwały, zagranych ról. Te role w nich zostają, te twarze, często wiecznie młode kryją się w zakamarkach ich zmarszczek i czynią starość nieznośną. Kiedy odchodzą bliscy, kiedy schodzą ze sceny, wtedy często pozostaje tylko dom opieki, w którym rozgrywa się akcja dramatu Jerzego Szczudlika. Lecz nawet tam, za kulisami życia, przy przyćmionych światłach, nie gasną w nich potrzeby przyjaźni, miłości, a nawet pożądania.

Najtrudniejsza, najmniej wdzięczna rola to ta grana na co dzień bez pomocy suflera. Zacytujmy jeszcze jeden fragment dramatu:  "najpierw jesteś człowiekiem, później kobietą, a na końcu aktorką. Popatrz w lustro i staraj się dostrzec te trzy twarze … jak tylko jedna będzie zadowolona, to … misja się nie powiodła." Cechy, które nierzadko charakteryzują aktorów - to wybujałe ego, chorobliwe ambicje, czy zazdrość.

Głównym tematem sztuki "Lepsza" autor uczynił więc rywalizację pomiędzy dwiema wybitnymi aktorkami, wiecznego współzawodnictwa, które stało się motorem ich działania od czasu, kiedy razem chodziły do szkoły. Rywalizację o role, mężczyzn, sławę, czasem popychającą do czynów niegodnych. Nasze bohaterki zdają sobie sprawę, że ich konkurowanie pozostanie na wieki nierozstrzygnięte,  jedna z nich przyznaje: "prawidłowy werdykt mógłby zapaść pewnie tylko wtedy, kiedy grałybyśmy w tym samym czasie te same role." Ale ta rywalizacja ma też swoją jasną stronę, jest bowiem, mimo wszystko, źródłem ich wielkiej przyjaźni.  

Dramat Jerzego Szczudlika "Lepsza" - to opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji, a także humoru i ironii, bo tylko tak, według autora, da się rozmawiać o rzeczach śmiertelnie poważnych.

Czytaj także:


Reżyseria: Krzysztof Szuster

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Barbara Kraftówna, Teresa Lipowska, Krzysztof Wakuliński

Data: 14.11.2020 g. 21.05

mat. promocyjne/ag
 


 


 

 

 


Czytaj także

Stowarzyszenie kapeluszowych dam

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 12:00
Zapraszamy Państwa na słuchowisko według sztuki Josefa Lenharta w przekładzie Stefana Adamika. Reżyseria Waldemara Modestowicza. Powt. z 2003 r.
rozwiń zwiń