Słuchowisko z okazji 95. rocznicy śmierci Żeromskiego. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:00
Dzieje miłości ubogiej dziewczyny i księcia, w zrujnowanym dworku szlacheckim. Taka jest "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego. W niedzielę (22 listopada) po godzinie 21.00 zaprosiliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko "Wierna rzeka" w adaptacji Janusza Kukuły i reżyserii Anny Skuratowicz.
Twórcy słuchowiska Wierna rzeka
Twórcy słuchowiska "Wierna rzeka"Foto: Mariola Sałańska

Posłuchaj
49:08 _PR1_AAC 2020_11_22-21-06-48.mp3 "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego. Posłuchaj słuchowiska (Jedynka)

"Wierna rzeka" nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca.

Czytaj też:

Powstanie styczniowe. Młoda szlachcianka, Salomea Brynicka, ratuje życie jednemu z powstańców. Okazuje się nim być sam książę Józef Odrowąż. Bohaterowie przeżywają krótki romans, zakończony rozstaniem.

czytaj więcej
żeromski stefan nac 1200x660.jpg
Stefan Żeromski. Pisarz, prezydent, sumienie narodu

Prosta i uboga mieszkanka dworku w Niezdołach nie nadaje się przecież na żonę arystokraty... Świadkiem rozpaczy i wielkiego poczucia krzywdy Salomei jest wierna rzeka, ona jedna rozumie "męczarnię serca" dziewczyny, która dla swojego ukochanego ryzykowała życiem, i której zapłacono za to sakiewką pełną złota i dotkliwym upokorzeniem.

Słuchowisko z okazji 95. rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego.

***

Stefan Żeromski "Wierna rzeka"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Anna Skuratowicz

Obsada:

Jarosław Gajewski, Wiktoria Gorodecka, Ewa Domańska, Krzysztof Kwiatkowski, Jerzy Schejbal, Krystian Modzelewski, Adam Biedrzycki, Paweł Szczesny, Mateusz Kwiecień, Jan Kulczycki.

 


 


 

 

 


Czytaj także

Nie tacy święci jak ich malują? Sekretne życie autorów lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:00
Zachwycamy się ich twórczością, czytamy w szkole ich dzieła, oglądamy napisane przez nich sztuki teatralne, a wielu piastuje zaszczytny tytuł wieszcza narodowego. A jacy byli prywatnie? Czy rzeczywiście były to pomnikowe postacie pozbawione wad i namiętności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Autobiografia" - słuchowisko na podstawie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 10:18
W sobotę (5 września) zaprosiliśmy słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia na "Autobiografię" - słuchowisko poetyckie poświęcone twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły. Wiersze czytają: Krzysztof Banaszyk, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny i Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń