"Brzezina" - zapraszamy na premierowe słuchowisko Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 06:40
W niedzielę, 14 lutego, po godz. 21.00 zapraszamy do Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko Jarosława Iwaszkiewicza pt. "Brzezina" w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Twórcy słuchowiska Brzezina
Twórcy słuchowiska "Brzezina"Foto: Wojciech Kusiński

Chory na gruźlicę Staś po latach przybywa do domu swojego starszego brata Bolesława. To spotkanie od samego początku naznaczone jest śmiercią - Bolesław pogrążony jest w żałobie po śmierci żony, a Staś... przyjechał tu umrzeć. W tym czasie pożegnań i odchodzenia (oraz budzącej się do życia przyrody) pojawi się też miłość, a na pewno miłość w jej aspekcie fizycznym.

Bo w "Brzezinie" Jarosława Iwaszkiewicza to związki Erosa i Tanatosa określają ramy ludzkiej egzystencji, nie ma tu polityki, nie ma historii, jest tylko doświadczenie pożądającego (ale też pożądanego) i chorego ciała.

W swojej adaptacji Jarosław Tumidajski wydobywa dodatkowo muzyczność opowiadania Iwaszkiewicza. Przyjazdowi Stasia towarzyszy śpiew Maliny, ten śpiew będzie mu zresztą towarzyszył do samego końca. Staś z kolei przywozi ze sobą modne światowe melodie. Kontrapunktem dla nich jest rzewne granie Michała, narzeczonego Maliny. W finale te trzy głosy splotą się w swoiste requiem.

***

Jarosław Iwaszkiewicz "Brzezina"

Adaptacja: Jarosław Tumidajski 

Reżyseria: Jarosław Tumidajski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski

Obsada: Tomasz Borkowski, Marcin Januszkiewicz, Katarzyna Dąbrowska, Julka Szydłowska i Szymon Roszak

 

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak