Słuchowisko "Szpital przemienienia" Stanisława Lema [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 21:59
Teatr Polskiego Radia zaprosił na pierwszą radiową adaptację debiutanckiej powieści Stanisława Lema "Szpital Przemienienia" ukończonej w 1948 roku. Dzieło to cechuje wyjątkowy realizm, w odróżnieniu od późniejszej twórczości pisarza, związanej przede wszystkim z nurtem fantastyki naukowej.
Nagranie słuchowiska Szpital przemienienia
Nagranie słuchowiska "Szpital przemienienia"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
48:37 _PR1_AAC 2021_03_27-21-07-53.mp3 "Szpital przemienienia" Stanisława Lema (Słuchowisko w Jedynce)

 

Stanisław Lem pap 1200.jpg
Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Akcja słuchowiska rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym w 1939 roku w początkach niemieckiej okupacji. Głównym bohaterem jest młody lekarz, który rozpoczynając praktykę, z miejsca trafia w świat dziwny, niepokojący, jakby oderwany od wojennej zawieruchy. To jednak tylko pozory. Wojna nie ominie również i tego miejsca.

Tymczasem bohater uczestniczy w dyskursie o istocie człowieczeństwa, kondycji europejskiej kultury i powinnościach medycyny. Próbuje on bronić swego humanitaryzmu pośród nihilizmu, a także wypranego z etyki racjonalizmu. Czy wierność zasadom uchroni go przed zagładą? Czy dokona się w nim przemiana? A może stanie się ona udziałem innych?

Tego dowiecie się państwo ze słuchowiska "Szpital przemienienia" w adaptacji i reżyserii Piotra Skotnickiego.


czytaj więcej
Stanisław Lem 1200.jpg
"Niesamowity, satyryczny, cięty". Taki jest humor w prozie Lema

***

Stanisław Lem "Szpital przemienienia"

Adaptacja: Piotr Skotnicki

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Skotnicki

Obsada: Damian Kulec, Ewelina Szostkowa, Krzysztof Gosztyła, Adam Ferency, Kazimierz Kaczor, Włodzimierz Press, Krzysztof Szczepaniak, Stanisław Brudny, Mariusz Bonaszewski, Ewa Kania, Andrzej Mastalerz, Zbigniew Konopka, Angelika Kurowska, Barbara Skotnicka, Karolina Michalik, Aleksander Pietrzak

***

Premierowe słuchowisko Stanisława Lema pt. "Szpital przemienienia" w adaptacji i reżyserii Piotra Skotnickiego wyemitowaliśmy w sobotę (27 marca) po godz. 21.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Stanisław Lem

Czytaj także

Stanisław Lem - ateista badający religię

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 12:00
27 marca przypada 15. rocznica śmierci Stanisława Lema. To dobra okazja, żeby zadać pytanie, w co wierzył słynny pisarz i futurolog i filozof. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 16:00
Wszechświat, rozwój nauki i techniki, rola i zmiana społeczeństwa, a także ludzka natura to tematy, które w swoich dziełach poruszał Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie wystawiane były w teatrach na całym świecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru i w piętnastą rocznicę śmierci pisarza pochyliliśmy się nad współczesnymi adaptacjami teatralnymi jego dzieł.
rozwiń zwiń