Słuchowisko Osamu Dazai "Trzy widoki na Tokio" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 22:00
W czwartek (10.06) po godz. 21.00 w Programie 1 można było posłuchać słuchowiska pt. "Trzy widoki na Tokio".
Japoński budynek Diet tuż po wojnie
Japoński budynek Diet tuż po wojnieFoto: PAP/Mainichi

Słuchowisko to adaptacja trzech opowiadań autorstwa Osamu Dazaiego, japońskiego pisarza, zmarłego w roku 1948, ale cieszącego się do tej pory dużą poczytnością, i to nie tylko w Japonii. Opowiadania te pochodzą ze zbioru wydanego w Polsce pod tytułem "Owoce wiśni", a ukazały się w tłumaczeniu Katarzyny Sonnenberg-Musiał.

radio słuchowisko 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Ich akcja rozgrywa się w Japonii w okresie II wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu, a więc w rzeczywistości kraju, będącego najpierw agresorem, a potem przegranym w największym konflikcie zbrojnym świata. Atmosfera tych wydarzeń stanowi tło dla pokazania losów zwykłych Japończyków, znoszących udrękę wojny, a potem upokorzenie klęski ich kraju.


Posłuchaj
36:39 słuchowisko.mp3 Osamu Dazai "Trzy widoki na Tokio" (Słuchowisko w Jedynce)

 

Słuchowisko przedstawia nie tylko ten aspekt historii Japonii, ale przede wszystkim ukazuje inną mentalność, obyczaje, postawy. Ich koloryt, pewna egzotyka realiów, niebanalny nastrój są z pewnością atutem adaptacji, przygotowanej przez Tomasza Lerskiego. Dazai nie mówi współczesnym mu rodakom, jak żyć w strasznych czasach wojny czy odnaleźć się w powojennej rzeczywistości pokonanego państwa, lecz opisuje zwyczajne życie ludzi, choć naznaczone piętnem czasu. Drobne zdarzenia i przeżycia bohaterów służą pytaniu o sens ludzkiej egzystencji. 

***

Osamu Dazai  "Trzy widoki na Tokio"

Tłumaczenie: Katarzyna Sonnenberg-Musiał

Adaptacja: Tomasz Lerski

Reżyseria: Kamil Maria Banasiak

Reżyser dźwięku: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak

Obsada: Justyna Ducka, Anna Grycewicz, Ewa Kania, Anna Pijanowska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Alicja Warchocka, Marek Barbasiewicz, Grzegorz Kwiecień, Tomasz Lipiński, Paweł Szczesny, Kamil Maria Banasiak.

Czytaj także

"Numer 16" - premierowe słuchowisko Rafała Wojasińskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 09:00
Ewa Konstancja Bułhak i Zbigniew Zamachowski w nowym słuchowisku Rafała Wojasińskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska pt. "Numer 16".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Intruz" Maurice'a Maeterlincka [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 07:00
"Intruz" to jeden z najznakomitszych dramatów symbolistycznych, mimo że dzieło Maurice'a Maeterlincka nie jest obecnie szczególnie znane w Polsce. W czasach modernizmu twórczość belgijskiego Noblisty inspirowała jednak Wyspiańskiego, Przybyszewskiego czy Przesmyckiego. W Programie 1 Polskiego Radia zabrzmiała ona w nowym przekładzie.
rozwiń zwiń