Co z noszeniem maseczek w przestrzeniach zamkniętych? Stanowcza odpowiedź ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:46
- Rekomenduję, by do końca wakacji nie znosić obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Ocskay Mark
restauracja 1200 paap.jpg
Kiedy poznamy kolejne decyzje dot. luzowania obostrzeń? Minister zdrowia wyjaśnia

Szef resortu zdrowia był pytany w RMF FM o to, jak długo pozostanie obowiązek noszenia maseczek. - Chciałbym zwrócić uwagę, że w Polsce restrykcje są bardzo liberalne. Może z naszego punktu widzenia wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki poruszając się w publicznych przestrzeniach zamkniętych, ale proszę mi wierzyć, w Europie (…) np. w Portugali czy Hiszpanii jest też duży rygor również na zewnątrz - powiedział minister.

Niedzielski dopytywany, kiedy zgodnie z regulacjami będzie można iść do kina czy kościoła bez maseczki odparł, że rekomenduje, by nie znosić obowiązku maseczek w określonych sytuacjach do końca wakacji. - Uważam, że ten standard powinien obowiązywać - dodał.

Obowiązkowe w całym kraju

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest teraz obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone.

shutterstock certyfikat 1200.jpg
Unijny Certyfikat Covidowy. Sprawdź, jak go otrzymać i jak będzie działać

Maseczki należy nosić m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i w urzędach.

Czytaj także:

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem czy motocyklem.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

pg

Czytaj także

Minister zdrowia: przygotowujemy zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, co najmniej do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 06:49
- Chcemy czasowo znieść limity przyjęć do wszystkich specjalistów; rozwiązanie miałoby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu o luzowaniu obostrzeń: możliwe są pewne modyfikacje

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 11:22
- Są możliwe pewne modyfikacje w sprawie luzowania obostrzeń - ocenił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller i przyznał, że trwają prace nad takim katalogiem, który pozwoli dokonać pewnych ruchów w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń