Słuchowisko "Fachowiec" wg prozy Wacława Berenta

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 21:10
W programie 1 Polskiego Radia nadaliśmy premierowe słuchowisko według prozy Wacława Berenta pt. "Fachowiec" w adaptacji Iwony Rusek i reżyserii Aleksandry Głogowskiej. W swojej debiutanckiej powieści Wacław Berent ukazuje proces degradacji i wyjałowienia z sił twórczych, kiedy człowiek zostaje odcięty od powołania na rzecz obowiązku.
Kadr z nagrania słuchowiska Fachowiec
Kadr z nagrania słuchowiska "Fachowiec"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Młodzi ludzie, tacy jak Zaliwski, nie słyszą zdaniem Berenta, pytań: "Kim jesteś? Coś najbardziej ukochał? Co pociąga twą duszę?". Nikt też nie zwraca się do nich z nakazem: "Bądź sobą". Zamiast tego, wpaja się im nieustannie: "Bądź czymś dla kogoś lub czegoś". Nie mając oparcia w najbliższych i nie znając siebie, łamią się i naginają do narzucanych obowiązków, co staje się przyczyną ich życiowej tragedii.

Bohater Berenta, odrzucając swój talent i pasję, staje się niewolnikiem cudzych interesów, trybikiem w maszynie postępu, przeżutym hasłem z gazety i wreszcie niepotrzebnym nikomu inteligentem w bluzie fabrycznej. Jednym słowem: staje się społecznym i indywidualnym zerem, a jego życie zamienia się w pozbawione sensu trwanie, w którym nie ma niczego, co byłoby najmniejszym pokarmem dla ducha.

*** 

audiobook słuchanie muzyka 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Wacław Berent "Fachowiec"

Adaptacja: Iwona Rusek

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Marcin Nierubiec

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Michał Żurawski (Kazimierz Zaliwski), Zuzanna Saporznikow (Helena Walicka), Marek Barbasiewicz (Pan Kwaśniewski), Jerzy Schejbal (Majster Walicki), Piotr Bajtlik (Zanicz), Zbigniew Konopka (Redaktor Pietrusiński)

kk

Zobacz więcej na temat: słuchowisko

Czytaj także

Słuchowisko "Cygan z Różyca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:00
Bazar Różyckiego, zwany potocznie Różycem, to miejsce owiane legendą. Targowisko, założone jeszcze w XIX przez farmaceutę i inwestora Juliana Różyckiego, funkcjonowało przez dziesiątki lat jako mikrokosmos, świat zamknięty w kwartale kilku ulic warszawskiej Pragi. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Cygan z Różyca". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Kamila M. Banasiaka "Zabaweczka" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 06:40
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Kamila M. Banasiaka pt. "Zabaweczka" opowiadającego o życiu Józefa Boruwłaskiego (1739-1837), polskiego szlachcica, podróżnika oraz osoby niskorosłej. Swego czasu był on najpopularniejszym "dworskim karłem" goszczącym na dworach Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Wywiad" Jarosława Mikołajewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:50
Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Jarosława Mikołajewskiego pt. "Wywiad" w reżyserii Doroty Landowskiej. Występują: Mariusz Bonaszewski, Joanna Jeżewska i Milena Suszyńska. 
rozwiń zwiń