Napoleon w Warszawie - słuchowisko "Hałastra" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego "Hałastra" w reżyserii Adama Wojtyszko.
Nagranie słuchowiska Hałastra
Nagranie słuchowiska "Hałastra"Foto: W. Kusiński

Posłuchaj
45:31 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_21 PR1_21_08_16_Słuchowisko_w_Jedynce.mp3 Słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Hałastra" [POSŁUCHAJ]

 

W roku 2021 przypadła 200. rocznica śmierci Napoleona Bonaparte, postaci wiele znaczącej dla polskiej historii. Z tej okazji prezentujemy słuchowisko Tomasza Lerskiego, opowiadające o trzecim pobycie Napoleona w Warszawie, w grudniu 1812 roku, kiedy wracał pokonany z wyprawy na Moskwę. Jeden dzień spędził w hotelu Angielskim przy ulicy Wierzbowej, gdzie przyjął szereg ważnych osobistości, m.in. Stanisława Kostkę Potockiego - prezesa Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego.

Klęska wielkiej armii napoleońskiej, której towarzyszyły bardzo liczne oddziały polskie, w wojnie z Rosją wzbudziła uzasadniony przestrach i wielką konsternację. Wraz z klęską Francji byt Księstwa Warszawskiego zachwiał się w posadach. Słuchowisko jest studium upadku człowieka, który traktowany był i czczony jak bóg i mąż opatrznościowy, zaś w chwili swego największego dramatu i klęski okazał pogardę tym, którzy byli gotowi oddać za niego życie.

Słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei". BohaterOn 1200x660.jpg
Słuchowiska w Programie 1

***

Tomasz Lerski "Hałastra"

Reżyseria: Adam Wojtyszko

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Krzysztof Szczepaniak, Wojciech Solarz, Klaudia Kulinicz, Piotr Furman, Jarosław Boberek, Sławomir Pacek, Łukasz Kurczewski, Arkadiusz Janiczek

***

Słuchowisko "Hałastra" zostało wyemitowane w Programie 1 w niedzielę (21.11) po godz. 21.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko

Czytaj także

Słuchowisko "Requiem dla Stanisława Wyspiańskiego" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 07:00
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowisko Michała Zdunika "Requiem dla Stanisława Wyspiańskiego" w reżyserii autora. Wystąpili między innymi Katarzyna Dąbrowska i Mariusz Bonaszewski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Andrzeja Zakrzewskiego "Pułapka" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 21:58
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowisko Andrzeja Zakrzewskiego pt. "Pułapka" w reżyserii Krzysztofa Szustera. Akcja słuchowiska rozgrywa się w Warszawie, kilka lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, kiedy zaborcy szczególnie nasilili swoją wrogą wobec Polaków działalność. Dzielenie rodzin i bliskich, pomówienia i zsyłki na Sybir - to były sposoby i metody stosowane przez Rosjan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Master's Dream - czyli marzenie (sen) mistrza!" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 09:00
Zapraszamy na premierowe słuchowisko Jolanty Ptaszyńskiej "Master's Dream - czyli marzenie (sen) mistrza!" w reżyserii autorki. W obsadzie - Anna Cieślak i Piotr Fronczewski. 
rozwiń zwiń