Czy da się oszukać przeznaczenie? Słuchowisko "Gra w życie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 07:19
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowisko Maxa Frischa pt. "Gra w życie" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. 
Audio
  • Słuchowisko Maxa Frischa pt. "Gra w życie" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (Słuchowisko w Jedynce)
Karolina Gruszka, Mariusz Bonaszewski
Karolina Gruszka, Mariusz BonaszewskiFoto: W. Kusiński

Kürmann chciałby raz jeszcze przeżyć swoje życie, uniknąć popełnionych błędów, a w kluczowych momentach - mając świadomość późniejszych wydarzeń - podjąć zupełnie inne decyzje. Otrzymuje taką możliwość i na naszych oczach rozgrywa się rodzaj improwizowanego spektaklu teatralnego z Kürmannem w roli głównej. Prowadzący/Reżyser cierpliwie i empatycznie prowadzi swojego bohatera przez meandry jego własnej biografii, wspierając go, pomagając podjąć decyzje i udzielając rad, nierzadko kąśliwych.

Tworząc warianty swojego życia, Kürmann posiłkuje się doświadczeniem, inteligencją i moralnością, jednak sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzą uczucia. Bohater - mimo najszczerszych chęci - pozostając sobą, zawsze zakocha się w tej samej kobiecie, zawsze dokona tych samych wyborów i każda droga zaprowadzi go do tego samego momentu w życiu.

Kürmann nie potrafi oszukać przeznaczenia. Nic nie zmieni jego relacji z żoną, nie przyniesie rewolucji, nie uchroni przed śmiertelną chorobą. Gra w życie okazuje się zatem niemożliwa

Sztuka ukazała się w II tomie "Dramatów zebranych" Maxa Frischa, ADiT, Warszawa 2016.

***

Max Frisch "Gra w życie"

Tłumaczenie: Karolina Bikont

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Karolina Gruszka, Ewa Konstancja Bułhak, Mariusz Bonaszewski, Jarosław Gajewski, Paweł Ciołkosz

*** 

Słuchowisko "Gra w życie" zostało wyemitowane w Programie 1 w niedzielę (12.12) o godz. 21.00.

Posłuchaj
46:52 Słuchowisko Maxa Frischa pt. "Gra w życie" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (Słuchowisko w Jedynce) Słuchowisko Maxa Frischa pt. "Gra w życie" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (Słuchowisko w Jedynce)

 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko KULTURA

Czytaj także

Premierowe słuchowisko "Wybór" o Tytusie Chałubińskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:01
W słuchowisku "Wybór" przenosimy się do XIX-wiecznej Warszawy. Akcja toczy się w czasie burzliwych i dramatycznych miesięcy: od października 1861 roku, gdy wprowadzony został stan wojenny, do powstania styczniowego. Głównym bohaterem jest doktor Tytus Chałubiński, 40-letni wówczas, sławny warszawski lekarz, profesor Akademii Medyko-Chirurgicznej, następnie współtwórca i profesor Szkoły Głównej Warszawskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołd dla przedwojennych uczestników Konkursu Chopinowskiego. Słuchowisko "Nokturn na cztery ręce" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:35
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta pt. "Nokturn na cztery ręce" w reżyserii Tomasza Zacharewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Randka wielkomiejskich trzydziestolatków. Słuchowisko pt. "Poranek" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 21:53
Pierwsza randka wielokomiejskich trzydziestolatków kończy się wspólnie spędzoną nocą. Niezręczna, poranna rozmowa przeradza się w dyskusję o sprawach najważniejszych.
rozwiń zwiń