"Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 09:00
Któż nie zna utworów: "Tango milonga", "Ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos" albo "Mały, biały domek"? To piosenki, które wykonywał najsłynniejszy baryton liryczny, który pierwsze triumfy święcił w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Michała Fogga "Imieniny Pana Miecia" w reżyserii Dobrosławy Bałazy. W obsadzie m.in. Kazimierz Kaczor i Marta Lipińska. 
Kadr z nagrania słuchowiska Imieniny Pana Miecia
Kadr z nagrania słuchowiska "Imieniny Pana Miecia"Foto: W. Kusiński

Rok 2021 był rokiem Mieczysława Fogga, a to z okazji 120 rocznicy urodzin piosenkarza, który stał się symbolem polskiej piosenki. Postać Mieczysława Fogga łączy dziś pokolenia. Kariera tego artysty trwała nieprzerwanie 60 lat, co jest bez precedensu w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Ale Mieczysław Fogg jest kimś więcej, niż tylko artystą kabaretu, estrady i radia, posiadaczem największej ilości złotych płyt. Stał się członkiem rodziny chyba każdego z nas.

Nadal jest postacią żywą, pamiętaną przez starszych i odkrywaną na nowo przez młodszych. Nadal jest słuchany, obecny, przypominany. Niektóre piosenki, które wykonywał, stały się czymś więcej, niż tylko ulotną, przemijającą modą. "Marsz Mokotowa", który śpiewał podczas Powstania Warszawskiego czy nieśmiertelna i bardzo wymowna, wyciskająca najwięcej łez słuchaczom "Piosenka o mojej Warszawie", to z pewnością symbole o wielkim, historycznym znaczeniu, a wiążące się przecież ściśle z osobą tego artysty.

1 stycznia, w Nowy Rok, przypadają imieniny Mieczysława. Zapraszamy zatem do odwiedzenia niezapomnianego Pana Miecia w dniu jego święta w jego warszawskim domu. W otoczeniu rodziny i przyjaciół z dawnych lat - Miry Zimińskiej, Andrzeja Boguckiego, Ludwika Sempolińskiego, a nawet Jerzego Waldorffa. Rozmowę przy stole przerywa na chwilę telefon - to Marta Eggerth z Nowego Jorku...

Słuchowisko osadzone jest w trudnych realiach końca lat siedemdziesiątych, co z pewnością będzie asumptem do snucia dodatkowych wspomnień, a dla słuchaczy młodszych pewnego rodzaju lekcją historii. Autorami słuchowiska są: Tomasz Lerski oraz prawnuk piosenkarza - Michał Fogg.   

***   

Tomasz Lerski, Michał Fogg "Imieniny Pana Miecia"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Obsada: Kazimierz Kaczor, Jolanta Wołłejko, Marta Lipińska, Stefan Knothe, Włodzimierz Press, Mirosław Wieprzewski, Sebastian Machalski

*** 

Posłuchaj
40:23 "Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ] "Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ]

 

Słuchowisko "Imieniny Pana Miecia" zostało wyemitowane w niedzielę (2.01) po godz. 21.00.

kk

Czytaj także

"Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia". Słuchowisko o francuskiej pieśniarce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 07:55
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Joanny Rawik pt. "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej i Anny Skuratowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak wyglądała rozmowa Heroda z Malkate? Zapraszamy na słuchowisko "Goście w pałacu"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 08:45
Zapraszamy na premierowe słuchowisko Piotra Biesa pt. "Goście w pałacu" w reżyserii Kamila Marii Banasiaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 22:00
Trzydziestoletni artysta, rozwijający swoje tajemnicze teorie i powoli przygotowujący się do bliżej nieokreślonego w czasie życiowego startu, mieszkający z mamą, która utrzymuje go z robótek na drutach. Matka gotowa na wszelkie poświęcenia, by odpowiednio zainwestować w syna, choć jednocześnie niewierząca w sens tych inwestycji. Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Matka" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
rozwiń zwiń