Specjalny koncert "Śląskie powstaje". Dramat walki o śląską tożsamość językiem grupy Krzikopa

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:40
Odyseja przez letnie miesiące - od najkrótszej nocy w roku, szalonych wesel, przez romanse i rozstania, grozę walki, lament matki, podsumowane uniwersalnym proroctwem nadchodzącej wojny to perspektywa, z której na zawiłą historię swojego regionu patrzą członkowie śląskiego zespołu Krzikopa. W środę (19.08) formacja zachwyciła słuchaczy radiowej Jedynki oraz internautów specjalnym koncertem "Śląskie powstaje". 
Krzikopa gra koncert   Śląskie powstaje w studiu S3.
Krzikopa gra koncert "Śląskie powstaje" w studiu S3.Foto: Grzegorz Śledź

Krzikopa zagrał "Śląskie powstaje" ze studia S3 w Warszawie w środę, 19 sierpnia o godz 20.05. Koncert był transmitowany:


Posłuchaj
50:32 2020_08_19 20_05_01_PR1_Tu_jest_muzyka.mp3 Specjalny koncert śląskiego zespołu Krzikopa (Tu jest muzyka/Jedynka)

 

OGLĄDAJ koncert specjalny "Śląskie powstaje":


Zespół zwrócił na siebie uwagę publiczności m.in. w trakcie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2019, eksponując ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów, pokazując silne związki muzyki regionu z jego industrialnym charakterem oraz - tworzy śląską tradycję na nowo.


Koncert grupy  Krzikopa "Śląskie powstaje" w studiu S3.

 Katarzyna Dudziak, Karina Przewłoka. Koncert grupy Krzikopa "Śląskie powstaje" w studiu S3.

Jak podkreślają członkowie zespołu, chcą zmieniać przede wszystkim nastawienie młodych do śląskich tradycji. Tym razem w charakterystyczny dla siebie sposób upamiętniają najważniejsze w historii XX wieku zrywy w walce o kulturę i tożsamość śląską - trzy powstania śląskie. 


Koncert grupy  Krzikopa "Śląskie powstaje" w studiu S3.Elektronika - Dominik Kalamarz, perkusja - SpacePierre.  Koncert grupy Krzikopa "Śląskie powstaje" w studiu S3.

powieść pochodząca od prawdziwych ludzi, o ludziach, pozbawiona patosu, okraszona gorzką puentą, wyrazista, mówiąca wieloma językami - radości, miłości, walki i rozpaczy. Krzikopa

Priorytetem przy tworzeniu – jak określają sami muzycy – „larma” (po śląsku: hałasu) jest muzyka i taniec, a także chęć odczarowania, w świadomości młodego pokolenia, śląskiej muzyki kojarzonej jedynie z muzyką biesiadną. Krzikopa przedstawi cztery kompozycje inspirowane tradycyjnymi pieśniami śląskimi z jej pierwotną, folkową energią – zarówno utwory, które można usłyszeć na debiutanckim krążku zespołu, jak i nowy materiał oparty na pieśniach pochodzących ze Śląska Opolskiego. Słowem kluczem muzyki Krzikopy jest energia, której echa wysłyszeć można w ponad dwustuletniej, dobiegającej końca, industrialnej historii regionu.


Koncert grupy  Krzikopa "Śląskie powstaje" w studiu S3.Mateusz Dyszkiewicz 

CZYTAJ TEŻ

Krzikopa została założona w 2012 roku przez Mateusza Dyszkiewicza – akordeonistę i kompozytora. W 2018 roku zespół wydał debiutancką płytę "Krzikopa", na początku 2020 roku zaś - płytę "Śląskie powstaje" w wersji cyfrowej. To ich pierwszy album koncepcyjny: utwory ułożone w porządku chronologicznym ("Sobótecka", "Oj Chmielu, Chmielu", "Od Bytomia bita droga", "Mam ja jeden śliczny zamek", "Kajze mi sie podzioł" i "Tam pod lasem") mają odwzorowywać podróż przez letnie miesiące roku 1920, podróż w czasie i nastrojach, łącząc archaiczne melodie Górnego Śląska pochodzące z czasów tworzenia się tożsamości śląskiej, śpiewane po śląsku, oraz pieśni pochodzących z czasów trzech powstań śląskich (sierpień 1919, sierpień 1920, maj-lipiec 1921).

Skład zespołu: akordeon - Mateusz Dyszkiewicz, skrzypce - Adam Romański, śpiew - Katarzyna Dudziak, Karina Przewłoka, elektronika - Dominik Kalamarz, perkusja - SpacePierre. 


Koncert grupy  Krzikopa "Śląskie powstaje" w studiu S3.Adam Romański 

Koncert prowadziła Aleksandra Tykarska.