Hej, kolęda, kolęda!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Wigilijny wieczór spędzimy, słuchając pięknych polskich kolęd i pastorałek, tych znanych, jak i mało popularnych, a do tego świątecznymi życzeniami w tym wyjątkowym czasie dzielą się: muzycy Kapeli ze Wsi Warszawa, Karolina Cicha, Sebastian Karpiel-Bułecka, Gabriela Mościcka czy muzycy grup WoWaKin i Krzikopa.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/ Stephen Woods/CC BY-NC-SA 2.0

Najpiękniejszych kolęd posłuchaj TUTAJ


swieta staropolskie 1200.jpg
"Bóg się rodzi" – kolęda arcypolska w rytmie poloneza

W audycji usłyszymy m.in "Przybieżeli do Betlejem", "Nad Betlejem jasna gwiazda", "Dziecina mała", "Gdy śliczna Panna", "Boże Narodzenie", "Ej malućki", "Wśród nocnej ciszy".

Kolędy przez wieki towarzyszyły Polakom pośród różnych historycznych zawirowań. Śpiewał je z rodziną Adam Mickiewicz na emigracji w Paryżu, odnajdujemy je w emigracyjnej twórczości Fryderyka Chopina, śpiewali je również polscy żołnierze w europejskich okopach, jak i Polacy w kraju oraz Polonia na świecie.

Jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych polskich kolęd jest "Lulajże, Jezuniu". Na jej melodię układane były również pieśni patriotyczne. Powstała ona prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, choć dokładnej daty nie ustalono. Najstarsza wersja tekstu, który przetrwał do czasów współczesnych, pochodzi z 1705 roku. Jest przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Botticelli_Nativity_663_364.jpg
"Cicha noc" - pieśń, która spadła z nieba

A czy nasi muzyczni goście mają swoje ulubione kolędy i pastorałki? Dowiemy się o tym w audycji "Tu jest muzyka".

***

Tytuł audycji: Tu jest muzyka 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 24.12.2020

Godzina emisji: 20.13

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak