X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Harasiewicz: przy Chopinie plan to za mało

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- Zawsze ma się pewien plan wykonania danego utworu. U Chopina jest jednak tak, że sam plan absolutnie nie wystarcza. Musi być również pewien element improwizacji, rodzaj natchnienia, żeby pojawiły się jakieś superniuanse - mówi zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
Audio
  • Rozmowa z Adamem Harasiewiczem i pierwsza część jego koncertu nagranego w Studiu im. Lutosławskiego. (PR, 26.02.2017)
Maestro Harasiewicz w studiu koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, 18 lutego 2017 r.
Maestro Harasiewicz w studiu koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, 18 lutego 2017 r.Foto: Adam Rozlach/PR

Spotkał nas wielki zaszczyt - specjalnie do urodzinowego wydania "Koncertu chopinowskiego" maestro Adam Harasiewicz nagrał w Studiu im. Witolda Lutosławskiego kilkanaście wzruszająco interpretowanych mazurków i nokturnów oraz wirtuozowskiego walca "minutowego".

Te bezcenne, sensacyjne wręcz nagrania jednego z naszych najwybitniejszych chopinistów, który w tym roku obchodzić będzie swoje 85. urodziny, i owoc pracy znakomitego reżysera dźwięku Zbigniewa Kusiaka, powstały specjalnie na 207. urodziny Fryderyka Chopina.

Warto przypomnieć, że Adam Harasiewicz i jego muzyka często goszczą w tej audycji. Dokładnie przed rokiem przypomnieliśmy słuchaczom, z taśm archiwalnych Polskiego Radia, jego wykonanie Koncertu e-moll op. 11, zagranego w finale V Konkursu Chopinowskiego 16 marca 1955 r. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego. Zaszczyca też regularnie swoją obecnością nasze Jedynkowe Studio Chopinowskie, aby zawsze z pełną otwartością wziąć udział w podsumowywania dopiero co zakończonych Konkursów Chopinowskich, których od wielu edycji jest znamienitym jurorem.

Adam Harasiewicz U Chopina trzeba improwizować. To musi być pod wpływem chwili i tego, co się w danym momencie czuje. Należy czuć, a nie myśleć

W "Koncercie chopinowskim" z 1 stycznia tego roku znalazły się jego płytowe nagrania z przełomu lat 60. i 70. "Poskarżył" się wtedy autorowi audycji, że nadajemy wyłącznie jego dawne rejestracje. W ten właśnie sposób, najbardziej naturalną z możliwych drogą, po kilku zaledwie tygodniach, otrzymaliśmy od mistrza Harasiewicza -w tak pięknym i bogatym darze - aż godzinę jego najnowszych chopinowskich ujęć.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części koncertu Adama Harasiewicza nagranego specjalnie dla Jedynki. Ciąg dalszy w niedzielę 5 marca.

***

Audycja: Koncert chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Gość: Adam Harasiewicz (zwycięzca V Konkursu Chopinowskiego z 1955 r.)

Data emisji: 26.01.2016

Godz. emisji: 23.08

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Harasiewicz interpretuje utwory Chopina

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 13:00
- Adam Harasiewicz czuje Chopina jak mało kto. Jego gra jest zawsze autentyczna, ujmująca, zawsze piękna i wzruszająca. Zawsze także wzrusza i olśniewa wirtuozowskim szlifem, każdy utwór to prawdziwy brylant - podkreślał Adam Rozlach.
rozwiń zwiń