"Szkoda życia na robienie czegoś błahego". Archiwalna rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 10:53
- W pewnym momencie sobie uzmysłowiłem, że szkoda życia na robienie czegoś błahego. Ja poruszam wielkie tematy, niebezpieczne tematy. Dla twórcy również to jest zawsze wyzwanie. Temat śmierci, temat zmartwychwstania. Tematy, które ocierają się o współczesność, ale nie są plakatowe oczywiście - mówił w wywiadzie wyemitowanym przez Polskie Radio 23 listopada 2003 roku, w dniu swoich 70. urodzin, Krzysztof Penderecki. 
Audio
  • Fragmenty archiwalnej rozmowy Adama Rozlacha z Krzysztofem Pendereckim (Koncert Chopinowski/Jedynka)
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Ikona światowej muzyki klasycznej, filar polskiego życia muzycznego, jedna z największych osobowości polskiej kultury XX i XXI pierwszego wieku - tak o Krzysztofie Pendereckim mówią wspominający go politycy, artyści, współpracownicy, przyjaciele. Jego odejście zgodnie nazywają niepowetowaną stratą. 86-letni Krzysztof Penderecki po ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę rano w Krakowie.


Czytaj więcej
Krzysztof Penderecki EN 1200.jpg
Krzysztof Penderecki. Serwis specjalny

W 2003 roku Adamowi Rozlachowi opowiadał m.in. o początkach swojej muzycznej drogi. - Bardzo wcześnie moi rodzice, szczególnie dziadek, chcieli, żebym się uczył muzyki i zostałem posłany najpierw na lekcje fortepianu, ale to nie trwało długo, bo bardzo nie lubiłem mojej pani, od której pobierałem lekcje - wspominał Krzysztof Penderecki. - Powiedziałem ojcu, że chcę się uczyć muzyki, ale wolałbym na skrzypcach - dodał.

- Miałem trzech pedagogów i dopiero ten ostatni rzeczywiście zainteresował mnie muzyką. To były czasy wojny, nie było nut, więc pisał dla mnie etiudy. Po jakimś czasie mi się to znudziło i zacząłem sam komponować etiudy. Wydaje mi się, że to są moje pierwsze kompozycje. Pisane dla siebie - mówił Krzysztof Penderecki. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Obcowanie z oporną materią ludzką daje mi satysfakcję


czytaj więcej
eastnews penderecki 1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki

Dalej kompozytor wspomina, że do 17 roku życia, do matury, uczył się prywatnie. - Chciałem być wirtuozem, skrzypkiem. W pewnym momencie, w 1946 czy 1947 roku, koleżanka podarowała mi sonaty solowe Bacha i wydaje mi się, że to zmieniło moje spojrzenie na muzykę. Przestałem interesować się tą wirtuozerią i chyba zacząłem rzeczywiście zajmować się prawdziwą muzyką - podkreślił Krzysztof Penderecki.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Gość: Krzysztof Penderecki (kompozytor)

Data emisji: 23.11.2003/29.03.2020

Godzina emisji: 23.07

kh

Czytaj także

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Kompozytor zmarł w wieku 86 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:00
W wieku 86 lat zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Jego ostatnią kompozycją była "Fanfara dla Niepodległej" napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odszedł legendarny maestro". Zagraniczni twórcy, politycy i media żegnają Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 17:44
Media na Ukrainie, informując w niedzielę o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, przypominają jego wizyty w tym kraju. Kondolencje bliskim i wielbicielom twórczości kompozytora składają władze Lwowa. - To ogromna strata dla całego świata - ubolewa Narodowa Odeska Orkiestra Filharmoniczna.
rozwiń zwiń