Najpiękniejsze mazurki w interpretacji Haliny Czerny-Stefańskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 06:55
Arcydzieła zostały nagrane w latach 1989-1990 w Toyama w Japonii dla PONY-CANYON.
Audio
  • Najpiękniejsze mazurki w interpretacji Haliny Czerny-Stefańskiej. Część 1 (Koncert Chopinowski/Jedynka)
  • Najpiękniejsze mazurki w interpretacji Haliny Czerny-Stefańskiej. Część 2 (Koncert Chopinowski/Jedynka)
Polska pianistka Halina Czerny-Stefańska podczas IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, pierwszego po II wojnie światowej
Polska pianistka Halina Czerny-Stefańska podczas IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, pierwszego po II wojnie światowejFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Halina Czerny-Stefańska (1922-2001) - urodziła się w rodzinie muzyków. Jej ojciec, Stanisław Schwarzenberg-Czerny był pianistą i pedagogiem. To pod jego okiem rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Po tym, jak jury Konkursu Młodych Talentów w Warszawie przyznało jej nagrodę Alfreda Cortota w postaci stypendium na naukę pod kierunkiem sławnego pianisty francuskiego wyjechała do Paryża. Gdy wróciła do Polski jej pedagogiem został profesor Konserwatorium Warszawskiego Józef Turczyński. Po wojnie kontynuowała studia pianistyczne w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Drzewieckiego (lata okupacji niemieckiej pianistka spędziła w Krakowie, gdzie występowała na prywatnych i konspiracyjnych koncertach m.in. z ojcem, a także z mężem - Ludwikiem Stefańskim).

W 1949 roku na IV Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobyła I nagrodę - ex aequo z Bellą Dawidowicz - oraz nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Przyznanie jej nagrody ex aequo, jak się okazało po latach, miało charakter polityczny. Czerny-Stefańska miała wyższą punktację u jurorów niż Rosjanka. Koncertowała na wszystkich kontynentach. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, była solistką wspaniałych orkiestr i wielkich dyrygentów. W latach 70. rozpoczęła pracę pedagogiczną. Prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów. Była wielokrotnie zapraszana do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Zapraszamy do wysłuchania opusów: 6, 7, 24 i 30 (nagranie pierwsze) oraz opusów : 33, 41, 50, 56, 59, 63, 67 i 68 (nagranie drugie).

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 12.04.2020;19.04.2020

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/kk/kh

Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacjach Jerzego Godziszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 06:00
W tym wydaniu "Koncertu Chopinowskiego" w Programie 1 Polskiego Radia usłyszeliśmy interpretacje Jerzego Godziszewskiego (1935-2016).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkoda życia na robienie czegoś błahego". Archiwalna rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 10:53
- W pewnym momencie sobie uzmysłowiłem, że szkoda życia na robienie czegoś błahego. Ja poruszam wielkie tematy, niebezpieczne tematy. Dla twórcy również to jest zawsze wyzwanie. Temat śmierci, temat zmartwychwstania. Tematy, które ocierają się o współczesność, ale nie są plakatowe oczywiście - mówił w wywiadzie wyemitowanym przez Polskie Radio 23 listopada 2003 roku, w dniu swoich 70. urodzin, Krzysztof Penderecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Żurawlew, jeden z twórców Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 23:05
W audycji z cyklu "Koncert chopinowski" przybliżamy postać wybitnego pianisty i pedagoga Jerzego Żurawlewa (1886-1980), twórcy i założyciela, wespół ze swoim mistrzem Aleksandrem Michałowskim, Konkursu Chopinowskiego w 1927 roku.
rozwiń zwiń