Nehring, Zdunik i Groblewski. Chopin w interpretacji znakomitości młodszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:30
W "Koncercie Chopinowskim" zaprezentowaliśmy najnowsze nagranie pianisty Szymona Nehringa, wiolonczelisty Marcina Zdunika i altowiolisty Ryszarda Groblewskiego. W audycji można posłuchać pierwszego w historii fonografii nagrania chopinowskiego Tria fortepianowego g-moll op. 8 w wersji z altówką zamiast skrzypiec, a także Introdukcji i Poloneza C-dur op. 3 w oryginalnej już postaci - na fortepian i wiolonczelę (płyta Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina 2020).
Szymon Nehring, Ryszard Groblewski i Marcin Zdunik
Szymon Nehring, Ryszard Groblewski i Marcin ZdunikFoto: Grazyna Myslinska/Eugeniusz Helbert/Robert Jaworski/Agencja Forum

Posłuchaj
45:31 2021_05_16 22_07_36_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Fryderyk Chopin w interpretacji znakomitości młodszego pokolenia (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

pomnik Fryderyk Chopin Łazienki Koncerty Chopinowskie free shutter 1200.jpg
Radio Chopin

Szymon Nehring (rocznik 1995) - naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Jako ośmiolatek zwyciężył w pierwszym międzynarodowym konkursie pianistycznym dla dzieci w Paryżu.

Kształcił się w Zespole Szkół Muzycznych I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie (ukończył ją z wyróżnieniem), w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i na amerykańskim Uniwersytecie Yale w New Haven.

Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych m.in. - jako pierwszy Polak - XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie oraz finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Czytaj także:


Marcin Zdunik (rocznik 1987) - wiolonczelista. Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kształcił się również w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu.

Otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Jest laureatem I nagrody, Grand Prix oraz dziewięciu innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU), gdzie zwyciężył i zdobył tytuł New Talent 2008.

Ryszard Groblewski (rocznik 1983) - altowiolista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zwycięzca 60. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (I nagroda, nagroda publiczności, nagroda specjalna Breguet). Pierwszy w historii polski altowiolista, który został nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, gdzie zdobył drugą nagrodę. Jest także laureatem międzynarodowych konkursów w Pörtschach (Austria), w Essen i w Bled (Słowenia).

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 22.05

kk

Czytaj także

Dzieła Fryderyka Chopina w interpretacji wybitnego pianisty Ryszarda Baksta

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 06:00
W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać, jak Ryszard Bakst - laureat IV Konkursu Chopinowskiego (1949) - gra m.in. Balladę g-moll i Scherzo h-moll (11.04.2021) oraz wybrane nokturny, walce i mazurki (18.04.2021). Nagrania dokonane dla Polskiego Radia w kwietniu 1978 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Kapell gra Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 06:00
W bogatym dorobku tego amerykańskiego pianisty urodzonego w rodzinie polsko-rosyjskich Żydów znajduje się wiele dzieł Fryderyka Chopina. W pierwszej części audycji (25.04) usłyszeć można wybrane mazurki z opusów 6, 7, 17, 30, 33, 56, 67 i 68. W drugiej zaś (2.05) - Sonatę h-moll op. 58 oraz sześć mazurków z op. 50, 63 i 67. Nagrania powstały w 1951 i 1952 roku w nowojorskiej Town Hall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Katarzyny Dondalskiej i Joanny Ławrynowicz

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 08:00
W audycji "Koncert Chopinowski" zaprezentowaliśmy najnowsze nagranie pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Katarzyny Dondalskiej (sopran) i Joanny Ławrynowicz (fortepian), które ukazały się nakładem ACTE PREALABLE (2020).
rozwiń zwiń