Fryderyk Chopin w interpretacji Williama Kapella i Stanisława Niedzielskiego

W "Koncercie Chopinowskim" posłuchać można koncertowego nagrania Sonaty b-moll op. 35 amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia Williama Kapella z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku, a także Nokturnu b-moll op. 9 nr 1 i Walca Es-dur op. 18 w wersji pianisty. Powróciliśmy też do nagrań Stanisława Niedzielskiego, ucznia Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprezentowaliśmy Scherzo h-moll op. 20 w nagraniu artysty dokonanym ponad 90 lat temu dla His Master Voice. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dimakig/shutterstock.com
O Audycji

Posłuchaj
45:32 2021_06_06 22_07_39_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Fryderyk Chopin w interpretacji Williama Kapella i Stanisława Niedzielskiego (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

 

pomnik Fryderyk Chopin Łazienki Koncerty Chopinowskie free shutter 1200.jpg
Radio Chopin

William Kapell urodził się w 1922 roku. Studiował grę fortepianową u Dorothei LaFollette, Olgi Samaroff w Konserwatorium w Filadelfii i Juilliard School of Music. Talent szlifował u Artura Schnabla.

W 1940 roku wygrał konkurs dla młodych muzyków organizowany przez Orkiestrę Filadelfijską, ale prawdziwą sławę przyniosła mu nagroda im. Waltera Naumburga zdobyta w kolejnym roku. Niedługo potem wystąpił w Carnegie Hall. Wkrótce został uznany za najlepszego amerykańskiego pianistę młodego pokolenia.

Zginął w katastrofie lotniczej w wieku 31 lat. Spuścizna Kapella (korespondencja, partytury) znajduje się dziś w International Piano Archives na Uniwersytecie Maryland.

Z dzieł Chopina zdążył zarejestrować Poloneza-Fantazję, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Walc Es-dur op. 18, 26 mazurków (1951-52) i przede wszystkim obie sonaty, uważane za jedne z najwybitniejszych interpretacji tych utworów. 

Stanisław Niedzielski urodził się 31 marca 1905 roku - jak sam podawał w notach biograficznych - 35 kilometrów od Żelazowej Woli, czyli w Warszawie. Naukę gry rozpoczął w wieku sześciu lat u Karola Ludwika Szustra, ucznia Aleksandra Michałowskiego i Zygmunta Noskowskiego.

Zadebiutował publicznie mając 10 lat. "Wszędzie wykazał tyle uczucia, taką zdolność frazowania i prowadzenia głosów, że słuchacze nabrali przekonania, że pójdzie on drogą prowadzącą na wyżyny rzetelnej sztuki" - napisał recenzent "Kuriera Porannego".

Po występie rodzice Stanisława zawieźli go do Szwajcarii, do Ignacego Jana Paderewskiego. Chłopiec trafił pod pedagogiczną opiekę mistrza. Młody pianista korzystał też z konsultacji Józefa Śliwińskiego.

Gdy miał 20 lat, Niedzielski odbył pierwsze zagraniczne tournée. Wystąpił w Rumunii, Jugosławii i Czechosłowacji. W tym samym czasie impresario Paderewskiego zorganizował mu pierwsze recitale w Londynie. Zadebiutował również w Paryżu. 

Grał głównie muzykę polskich kompozytorów (fortepian woził z sobą). Dawał dziesiątki koncertów. Publiczność tłumnie przychodziła na jego występy, a krytycy pisali entuzjastyczne recenzje. 


Czytaj także:


***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 6.06.2021

Godzina emisji: 22.10

kk

Playlista