"Werdykt zaskakujący, odważny i kontrowersyjny". Przed finałem XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:04
Decyzją jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału zakwalifikowało aż 12 pianistów.
Publiczność podczas ostatniego dnia przesłuchań III etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie
Publiczność podczas ostatniego dnia przesłuchań III etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
45:13 2021_10_17 22_10_20_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 "Werdykt zaskakujący, odważny i kontrowersyjny". Przed finałem XVIII Konkursu Chopinowskiego (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

Są to: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Japonka Aimi Kobayashi, Polak Jakub Kuszlik, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Polak Kamil Pacholec, Chińczyk Hao Rao i Kyohei Sorita z Japonii.


Czytaj także:


"Decyzja zaskakująca, odważna i kontrowersyjna"


PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Serwis specjalny XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina


- To była zaskakująca decyzja, ponieważ regulamin wyraźnie mówi, że finalistów ma być nie więcej niż 10. Jurorzy złamali regulamin, tłumacząc to wyrównanym poziomem uczestników konkursu. Twierdząc, że byłoby przykro tych dwóch pianistów nie zakwalifikować. Moim zdaniem sentymentów specjalnych tu być nie powinno. Zwłaszcza że rzecz nie tyczy najlepszych, ale tych słabszych z najlepszych. No, ale to już decyzja jury - ocenił prowadzący audycję "Koncert Chopinowski" Adam Rozlach.

Według niego werdykt jury jest także odważny i kontrowersyjny. - Kontrowersyjny, ponieważ nie zakwalifikowano do grona finalistów rosyjskiego pianisty Nikolaya Khozyainova, 29-letniego artysty, który 11 lat temu został finalistą konkursu. Przyjechał on raz jeszcze, by zaprezentować znacznie większe możliwości, znacznie większą paletę propozycji repertuarowych. Być może właśnie z tą paletą przesadził. Jurorzy odrzucili jego propozycję - stwierdził.

- Ja go bardzo żałuję, ponieważ on pokazał nieco "ubogaconego" Chopina. Starał się z każdego utworu wyciągać jakieś szczególne wartości, głosy, kontrapunkty. W jakimś sensie starał się nas tym zainteresować. Nie było to działaniem wbrew Chopinowi, ale było czymś na tyle kontrowersyjnym, że jurorzy zdecydowali się nie dopuścić go do finału. Tak, jak uczyniono to 11 lat temu - wskazał. 

Dziennikarz dodał, że w finale brakuje mu także Amerykanki Avery Gagliano i Andrzeja Wiercińskiego, który "zanotował znakomity występ w trzecim etapie". Zaskakujący jest z kolei udział w finale Martina Garcii Garcii oraz Hyuka Lee. - To kandydaci uwielbiani przez publiczność, którzy w tych trzech etapach dotychczasowych pokazali, że bardzo wiele potrafią, ja jednak miałem różne wątpliwości - podkreślił.

Czytaj także:


- Najbardziej ucieszyła mnie decyzja jurorów, że dopuszcza do finału aż troje 17-latków - Evę Gevorgyan, JJ Jun Li Bui i Hao Rao. To bardzo dobry znak, że liczy się świeża krew, że nie lekceważy się gigantycznych talentów światowej miary, nawet jeśli ci młodzi nie spełniają jeszcze wszystkich chopinowskich wymagań - powiedział. - To radosna część werdyktu. Do niej zaliczyłbym też fakt obecności w gronie finalistów takich pianistów, jak: Bruce (Xiaoyu) Liu, Aimi Kobayashi, Kyohei Sorita i Alexander Gadjiev - wymienił. - Bardzo cieszy również obecność w gronie finalistów dwóch Polaków - dodał.

Przesłuchania finałowe rozpoczną się w poniedziałek, 18 października. Na tym etapie uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. Większość wykona ten pierwszy, tylko trzy osoby zdecydowały się na zagranie Koncertu fortepianowego f-moll. Zwycięzcę konkursu poznamy w środę (20 października). Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro. 

***

W III etapie rywalizowało 23 pianistów. Zaprezentowali oni program złożony przede wszystkim z sonat i z mazurków. W audycji "Koncert chopinowski" można wysłuchać fragmentów tych prezentacji. 

Polskie Radio na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina

Całość konkursu transmituje Program 2 Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program 2 emituje też archiwalne nagrania konkursów.

Komentarze eksperckie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia.

Podczas Koncertu Laureatów, w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 roku.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 17.10.2021 

Godzina emisji: 22.10

kk

Zobacz więcej na temat: Adam Rozlach Fryderyk Chopin

Czytaj także

Znamy wyniki III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 23:00
W sobotni wieczór (16.10) poznaliśmy nazwiska 12 pianistów, którzy zakwalifikowali się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również 2 Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczynają się finały XVIII Konkursu Chopinowskiego. O zwycięstwo powalczy dwóch Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 03:09
12 uczestników z 10 krajów walczy o zwycięstwo w 18. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Do ostatniej rundy zmagań jury zakwalifikowało dwóch Polaków - Jakuba Kuszlika i Kamila Pacholca. Przesłuchania finałowe rozpoczną się w poniedziałek o 18.00.
rozwiń zwiń